لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

ژنرال پترائوس در فهرست گزینه های ترامپ برای اداره وزارت خارجه


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، جستجو برای وزیر خارجه کابینه خود را روز دوشنبه شدت بخشید. به گزارش خبرگزاری رویترز، در حال حاضر تمرکز آقای ترامپ برای این سمت بر روی ژنرال دیوید پترائوس، رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، است. این در حالی است که آقای پترائوس پیشتر به اتهام اینکه اسناد محرمانه را در اختیار معشوقه خود گذاشته بود مورد انتقادهای شدید قرار گرفته بود.

گزارش شده که دونالد ترامپ قرار است به زودی با دیوید پترائوس در برج ترامپ در منهتن نیویورک دیدار و با او در مورد سمت وزیر خارجه آمریکا مصاحبه کند.

ژنرال پترائوس که به عنوان فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان خدمت کرده است، سال گذشته به خاطر به اشتراک گذاشتن اسناد محرمانه با معشوقه خود به پرداخت صد هزار دلار جریمه محکوم شد و طبق محکومیت خود باید به مدت دو سال تحت نظارت باشد.

آقای پترائوس اقرار کرده است که اسناد محرمانه را با نویسنده زندگینامه خود که با او رابطه داشته به اشتراک گذاشته است. این رسوایی، آقای پترائوس را مجبور کرد در سال ۲۰۱۲ از سمت خود به عنوان رئیس سازمان سیا استعفا دهد. کارشناسان از کارنامه نظامی ژنرال پترائوس در عراق دفاع می کنند.

پیشتر یک مشاور دونالد ترامپ، به او هشدار داد میت رامنی فرماندار پیشین ماساچوست را برای مقام وزارت خارجه انتخاب نکند.

کلیان کانوی، مشاور انتخاباتی آقای ترامپ روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت انتخاب آقای رامنی می تواند با واکنش شدید طرفداران آقای ترامپ روبرو شود.

گفته می شود دونالد ترامپ چند گزینه را برای مقام وزارت خارجه کشور در نظر دارد، از جمله میت رامنی که خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ نامزد حزب جمهوریخواه بود و رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک که همواره از ترامپ حمایت کرده است. آقای رامنی در انتخابات سال جاری و در جریان انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان از مردم خواست به ترامپ رای ندهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG