لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

ترامپ می گوید «میلیون ها نفر» به طور غیرقانونی رای دادند


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز یکشنبه بار دیگر اتهامات بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری را که خود پیروز آن شد، تکرار کرد اما سندی در این باره ارائه نداد.

دونالد ترامپ روز یکشنبه در توییتر نوشت اگر آراء «میلیون ها نفری که به طور غیرقانونی رای دادند» از نتیجه انتخابات کسر شود، در آن صورت در سراسر کشور رای او از رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون بیشتر خواهد بود. او سپس چهار ساعت بعد در توییتی دیگر نتایج انتخابات در سه ایالتی که در انتخابات هشت نوامبر به هیلاری کلینتون باخت، زیر سوال برد.

در آمریکا کسانی که تابعیت آمریکایی ندارند مجاز به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیستند. ترامپ و کلینتون در برخی از ایالت ها رقابتی بسیار نزدیک به هم داشتند.

اقدام دونالد ترامپ در واکنش به حمایت ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون از درخواست بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری در ایالت ویسکانسین صورت می گیرد.

ستاد انتخاباتی خانم کلینتون روز شنبه اعلام کرد که از بازشماری آراء در ایالت ویسکانسین که جیل استاین، نامزد حزب سبز خواستار آن شده حمایت کرده و در آن مشارکت خواهد کرد.

آقای ترامپ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بر اساس نظام «الکترال کالج» برد. در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا لزوما کسی نیست که آرای عمومی بیشتری کسب کند، بلکه کسی است که ۲۷۰ رای الکترال از ایالت ها را بدست آورد یعنی نصف بعلاوه یک شمار کالج های الکترال کل کشور.

شهروندان به طور مستقیم به هر یک از نامزدها رای می دهند و بر اساس نظام کالج های الکترال، طی آن نامزدها امتیاز هر ایالت را بر اساس آرای عمومی آن ها کسب می کنند. هر ایالت بر اساس جمعیت خود امتیاز خاصی دارد.

پیشتر حامیان دونالد ترامپ در پاسخ به این مورد که چرا آراء هیلاری کلینتون در سراسر کشور از آقای ترامپ بیشتر است، این گونه پاسخ دادند که بر اساس نظام فعلی انتخابات، آقای ترامپ توجه خود به ایالت هایی معطوف کرده بود که رقابت تنگاتنگی با رقیب دموکرات خود داشت و وقت زیادی صرف ایالت هایی که به شدت دموکرات هستند نکرده بود. به گفته آنها اگر آقای ترامپ در ایالت هایی نظیر کالیفرنیا تبلیغات بیشتری می کرد، آراء او بسیار بیشتر می شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG