لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۳

شهردار لس آنجلس: ترامپ از میزبانی بازی های المپیک ۲۰۲۴ حمایت می کند


دونالد ترامپ
دونالد ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا با اعلام حمایت از برگزاری بازی های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ در شهر لس آنجلس، گفت تلاش می کند بزرگترین رویداد ورزشی جهان را بار دیگر به آمریکا بیاورد.

«اریک گارستی» شهردار لس آنجلس با اعلام این خبر در یک برنامه تلویزیونی، گفت دونالد ترامپ به او اطمینان داده از تمامی امکانات دولت فدرال و بخش خصوصی برای کسب میزبانی المپیک تابستانی ۲۰۲۴ استفاده خواهد کرد.

به گفته شهردار لس آنجلس، او گفتگوی تلفنی سازنده ای با رئیس جمهوری منتخب داشته و طرفین درباره احداث ورزشگاه، تکمیل زیرساخت ها، گسترش امکانات شهری، وسایل نقلیه عمومی و موضوعات دیگر به تبادل نظر پرداختند.

اریک گارستی و دونالد ترامپ باور دارند میزبانی لس آنجلس، موقعیت های شغلی و اقتصادی قابل توجهی را نصیب شهروندان و شرکت های آمریکایی خواهد کرد و از اهمیت زیادی برای کارآفرینی در کشور برخوردار است.

اریک گارستی شهردار لس آنجلس
اریک گارستی شهردار لس آنجلس

لس آنجلس یکی از شهرهایی است که تقاضای رسمی خود را برای میزبانی این مسابقات به کمیته بین المللی المپیک ارائه داده و با شهرهای دیگری چون پاریس در فرانسه و بوداپست در مجارستان رقابت می کند.

این شهر تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از گزینه های اصلی کسب میزبانی بازی های المپیک بود ولی برخی از سخنان جنجالی دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی، موجب نگرانی کمیته بین المللی المپیک شده است.

کمیته بین المللی المپیک در روزهای اخیر پرسش های جدی را درباره برخی از اظهارات دونالد ترامپ مطرح کرده و خواستار توضیحات شفافی در این رابطه شده است.

به گفته اریک گارستی شهردار لس آنجلس، آنها به کمیته بین المللی المپیک اطمینان داده اند آمریکا پذیرای تمامی ورزشکاران و ورزش دوستان از سراسر جهان خواهد بود و احترام به باورها، ارزش ها و حقوق انسانی آنها یکی از ارزش های مهم این کشور است.

اریک گارستی شهردار لس آنجلس دموکرات است و در جریان مبارزات انتخاباتی از هیلاری کلینتون حمایت کرد، او از برخی از سخنان دونالد ترامپ درباره اقلیت های نژادی، مذهبی و زنان به شدت انتقاد کرد و سیاست های او درباره برخورد با مهاجرین غیرقانونی و لاتین تبارهای ساکن آمریکا را زیر سوأل برد.

دونالد ترامپ
دونالد ترامپ

با این حال به نظر می رسد طرفین با کنار گذاشتن اختلافات گذشته، درصد همکاری مشترک برای کسب میزبانی بازی های تابستانی المپیک ۲۰۲۴ هستند.

لس آنجلس دومین شهر پرجمعیت آمریکا است. این شهر در سالهای ۱۹۳۲ و ۱۹۸۴ میزبان بازی های المپیک تابستانی بوده و این سومین باری است که تلاش می کند میزبان این رقابت ها باشد.

حمایت مقامات و شخصیت های سیاسی کشورها و دیپلماسی بین المللی نقش مهمی در کسب میزبانی بازی های المپیک دارد و یکی از شاخص های مهم موفقیت در این آزمون سخت و دشوار محسوب می شود.

باراک اوباما چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا علاقه زیادی به ورزش دارد و در دوران ریاست جمهوری خود تلاش فراوانی برای کسب میزبانی رقابت های عمده ورزشی داشت، ولی در این راه موفق نشد.

باراک اوباما
باراک اوباما

در سال های حضور او در کاخ سفید، این کشور بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ را به برزیل واگذار کرد و مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ را به قطر باخت، شکست هایی که از ناکامی های عمده آمریکا در جهان ورزش محسوب می شود.

کمیته بین المللی المپیک سال آینده میلادی میزبان بازی های المپیک ۲۰۲۴ را معرفی می کند و ۹۸ عضو این کمیته که از کشورهای گوناگون هستند، پس از بررسی تمامی بسته های پیشنهادی، شهر برنده را بر می گزینند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا پس از ورود به کاخ سفید حدود شش ماه فرصت دارد تا با هماهنگی با شهردار لس آنجلس و کمیته ملی المپیک آمریکا و رایزنی با مقامات سیاسی سایر کشورها، برای کسب میزبانی بازی های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ تلاش کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG