لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

جمهوریخواهان: باراک اوباما برای قاضی اسکالیا جایگزینی پیشنهاد نکند


درگذشت آنتیونین اسکالیا، قاضی دیوان عالی آمریکا با اظهارات فوری جمهوریخواهان محافظه کار مواجه شده است. قاضی اسکالیا، که بیش از هر قاضی دیگری در دیوان عالی آمریکا خدمت کرده بود، در هفتاد و نه سالگی به مرگ طبیعی در ایالت تگزاس درگذشت.

او سی سال پیش به پیشنهاد رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت، و تصویب کنگره به دیوان عالی راه یافت.

جمهوریخواهان از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند در آخرین سال باقیمانده از دوران ریاست جمهوری خود، جانشینی برای او پیشنهاد نکند، اقدامی که به منزله خالی ماندن یک کرسی دیوان عالی برای یک دوره زمانی طولانی و غیر معمول است.

اما آقای اوباما یکشنبه شب به وقت واشنگتن، ضمن تسلیت به خانواده قاضی اسکالیا، و قدردانی از خدمات سی ساله او، گفت به وظیفه قانونی خود برای پیشنهاد جانشین قاضی اسکالیا به سنا عمل خواهد کرد.

میچ مک کانل، رهبراکثریت جمهوریخواه در سنای آمریکا روز یکشنبه گفت با هرگونه اقدام باراک اوباما برای تعیین جانشین قاضی اسکالیا مخالفت می کند. او گفت سرنوشت کرسی این قاضی دیوان عالی باید پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اواخر سال جاری مشخص شود.

اما پاتریک له هی، سناتور ارشد از حزب دموکرات در کمیته قضایی سنای آمریکا با تاکید بر اهمیت نقش دیوان عالی در روند دموکراسی در کشور گفته است نمی توان این وظیفه باراک اوباما، رئیس جمهور، و سنا را تا روشن شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری که دست کم ۹ ماه به آن باقی است معطل گذاشت.

جان رابرتز رئیس دیوان عالی از خدمات این قاضی آمریکایی ایتالیایی تبار به عنوان حقوق دانی استثنایی یاد کرد که از تحسین و احترام فوق العاده همقطارنش برخوردار بود.

گرگ ابوت، فرماندار تگزاس که خبر درگذشت قاضی اسکالیا را اعلام کرد، از او به عنوان یک مدافع تزلزل ناپذیر قانون اساسی آمریکا و حاکمیت قانون یاد کرد.

دیوان عالی آمریکا ۹ قاضی دارد و جانشین او موکول به پیشنهاد رئیس جمهوری و تصویب سنا است. اما این دیوان می تواند فعلا با هشت قاضی نیز به وظایف خود عمل کند.

هر یک از احزاب جمهوریخواه و دموکرات مایل هستند فردی را جایگزین قاضی اسکالیا کنند که دیدگاهش به دیدگاه های آنها نزدیک تر است. از آنجایی که این سمت مادام العمر است، موضوع انتخاب قاضی دیوان عالی آمریکا اهمیت فوق العاده ای در آمریکا دارد.

از مهمترین قوانینی که در دوره قبلی دیوان عالی آمریکا به تائید رسید، ازدواج همجسنگرایان، و قانون بیمه سلامتی موسوم به اوباماکر در ماه ژوئن گذشته بود؛ موضوعاتی که جمهوریخواهان با آن مخالف بودند اما دیوان عالی آمریکا به نفع آنها رای نداد.

قاضی اسکالیا که با همسر خود زندگی می کرد، ۹ فرزند و دست کم ۳۶ نوه داشت.

XS
SM
MD
LG