لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

کاخ سفید: ترامپ از شهادت جیمز کومی در کنگره جلوگیری نخواهد کرد


پرزیدنت ترامپ از اختیارات اجرایی خود در متوقف کردن حضور و شهادت رئیس پیشین اف‌بی‌آی در کنگره استفاده نخواهد کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، سارا هاکبی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه ۱۵ خرداد ماه گفت در حالیکه قدرت رئیس جمهوری برای اعمال امتیاز اجرایی خود همچنان پابرجاست، او در رابطه با شهادت رئیس پیشین اف‌بی‌آی در کنگره از این امتیاز استفاده نخواهد کرد چراکه آقای ترامپ خواستار «بررسی دقیق و سریع واقعیت‌های» مربوط به اخراج کومی و دیگر تحقیقات مربوط به نفوذ روسیه در انتخابات است.

امتیاز اجرایی بخشی از اختیارات رئیس جمهوری آمریکا، و دیگر اعضای قوه مجریه، است که بنا به آن این اشخاص می توانند در برابر دخالت و یا احضاریه از سوی قوای دیگر کشور، بویژه قوه قضاییه، مصونیت داشته باشد. در قانون اساسی آمریکا به این امتیاز صریحا اشاره ای نشده است اما دیوانعالی کشور آنرا وارد قانون کرده تا استقلال قوای کشور حفظ شود.

به اعتقاد کارشناسان حقوقی، آقای ترامپ با به اشتراک گذاشتن جزئیاتی از تبادلاتش با جیمز کومی در فضای توئیتر، اعتبار استدلالات خود در اعمال این امتیاز را زیر سؤال برده است.

جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی، که ماه گذشته از سوی پرزیدنت ترامپ از سمتش برکنار شده بود، روز پنجشنبه ۱۸ خرداد در مقابل کمیته اطلاعاتی سنا درباره تبادلات حرفه ای‌اش با ترامپ و همچنین دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا شهادت خواهد داد.

به گفته کمیته تحقیقاتی سنا، شهادت این هفته جیمز کومی در دو جلسه متفاوت این کمیته ارائه خواهد شد، نخست در یک جلسه عمومی و سپس پشت درهای بسته چراکه شهادت او می تواند شامل اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG