لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

ان بی سی: دولت ترامپ می خواهد کسب شهروندی آمریکا برای مهاجران قانونی را محدود کند


دولت ترامپ کسب شهروندی آمریکا برای «مهاجران قانونی» را محدود می کند.

به گزارش شبکه خبری «ان بی سی»، حقوقدانان و فعالان حامی مهاجران می گویند این تصمیم بر میلیون ها نفری که در انتظار کسب تابعیت آمریکا هستند، اثر گذار خواهد بود.

بر اساس این گزارش چهار منبع مطلع می گویند، دولت ترامپ در نظر دارد با طرح پیشنهادی در هفته های آینده، کسب شهروندی آمریکا و «گرین کارت» برای مهاجران قانونی و کسانی را که از برنامه رفاه عمومی یا بیمه بهداشتی (اوباماکر) استفاده کرده اند، دشوارتر سازد.

چهار منبع آگاه در گفتگو با شبکه خبری «ان بی سی» گفته اند این اقدام دولت به تصویب کنگره نیازی ندارد.

به گفته این منابع، «استیون میلر» مشاور ارشد کاخ سفید، با ارائه این برنامه در نظر دارد از شمار کسانی که می توانند گرین کارت بگیرند یا به شهروندی آمریکا در آیند، بکاهد.

با آنکه جزئیات این برنامه هنوز مشخص نشده است، گفته می شود بر اساس آن، کسانی که خود یا اعضای خانواده شان از اوباماکر، بیمه بهداشتی کودکان، کوپن های غذا، و سایر مزایای دولتی استفاده کرده اند، نمی توانند گرین کارت بگیرند یا شهروند آمریکا بشوند.

به گفته وکلای مهاجرت، این برنامه که بزرگترین تغییر طی چند دهه را در قانون مهاجرتی آمریکا می دهد، بر وضعیت نزدیک به ۲۰ میلیون نفر تاثیرگذار خواهد بود. نسخه ای از برنامه پیش از انتشار، برای تصویب به «اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید» فرستاده شده است.

یک سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته است دولت خود را به اجرای قوانین جاری مهاجرتی موظف می داند تا در ارتباط با حمایت از مالیات دهنده آمریکایی، اطمینان حاصل کند خارجیانی که قصد ورود به آمریکا را دارند خود قادر به تامین زندگی خویش هستند.

تا سال مالی ۲۰۱۶ آخرین سال مالی در کنترل دولت اوباما یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر گرین کارت گرفتند و ۷۵۳۰۶۰ نفر نیز شهروند آمریکا شدند.

دولت ترامپ در نظر دارد گیرندگان گرین کارت را تا ۲۰ در صد کاهش دهد و از شمار کسانی که شهروند آمریکا می شوند ۱۰ درصد بکاهد.

رزمری جنکز، یکی از مدیران نهاد «نامبرز یو اس ای» که برای محدود شدن آمار مهاجران در آمریکا فعالیت می کند، می گوید به موجب قانون جدید درخواست های اعطای گرین کارت و کسب شهروندی آمریکا با دقت بیشتری بررسی خواهد شد.

چهار وکیل مهاجرتی در ماساچوست، ویرجینیا، تنسی و کالیفرنیا به ان بی سی گفته اند که شاهد آن بوده اند که درخواست های تعداد بیشتری از موکلانشان برای شهروندی آمریکا رد شده است.

مایکل بارس سخنگوی اداره مهاجرت می گوید دولت، یکایک درخواست های شهروندی و گرین کارت را با دقت، و منصفانه بررسی خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن سیاست های سختگیرانه ای در قبال پذیرش مهاجران و پناهندگان داشته است. رئیس جمهوری آمریکا می گوید امنیت شهروندان آمریکا اولویت اوست. او بارها از نظام مهاجرتی زنجیره ای برای دریافت گرین کارت در آمریکا انتقاد کرده و خواستار اصلاح آن شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG