لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

بازتاب سخنان ذوالنور در فاکس نیوز | آمریکای دوران اوباما ۲۵۰۰ گرین کارت به خانواده مقامات ایران داد


شبکه فاکس نیوز گزارشی منتشر کرده است که در آن به نقل از مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی نوشته است در جریان مذاکرات هسته ای برجام، آمریکا به ۲۵۰۰ نفر از ایرانیان از جمله خانواده مقامات شهروندی آمریکا را اعطا کرده است. ادعای که با واکنش سخنگوی وزارت خارجه دولت اوباما روبرو شد.

ذوالنور که از چهره های مخالف دولت حسن روحانی به شمار می رود، نزدیک به یک هفته پیش در سخنانی که در خبرگزاری فارس منتشر شد، مدعی شده است که این شهروندی ها یک لطف در حق مسئولان ایرانی مرتبط با حسن روحانی بوده و همچنین ادعا کرده است که این اقدام باعث شد مقامات ایرانی بر سر اینکه بچه های کدام یک از آنها از این امتیازات بهره مند شوند، رقابت کنند.

او گفته است اگر امروز این ایرانی ها از آمریکا اخراج شوند، روشن خواهد شد که چه کسانی زدوبند دارند و منافع ملی ایران را مثل آب نبات به آمریکا فروخته اند.

شبکه فاکس نیوز می نویسد ذوالنور از کسی نام نبرد اما فرزندان چندین نفر از مقامات فعلی و پیشین ایران در آمریکا هستند. این شبکه از علی فریدون، فرزند حسین فریدون، برادر حسن روحانی و فاطمه اردشیر لاریجانی، فرزند علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به عنوان نمونه نام برده است.

با این حال، فاکس نیوز نوشته است نشانه ای از اینکه این افراد در ماجرای برجام شهروندی آمریکا را دریافت کرده اند وجود ندارد و روشن هم نیست که آیا منظور ذوالنور شهروندی است یا گرین کارت.

این شبکه همچنین واکنش ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما را منتشر کرده است که گفته حرفهای ذوالنور مزخرف است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG