لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

هند از میلیونها ساکن این کشور خواست شهروندی شان را ثابت کنند؛ نگرانی از تکرار روهینگیا در هند


هند روز دوشنبه پیشنویس نهایی فهرست اسامی شهروندان هندی در ایالت آسام، واقع در شمالی شرقی این کشور را منتشر کرد که طبق این فهرست، چهار میلیون نفر از ساکنان ایالت باید شهروندی خود را اثبات کنند.

هند می گوید صدها هزار نفر طی چند دهه به طور غیرقانونی از کشور همسایه، بنگلادش، وارد هند و در شمال شرق این کشور ساکن شدند. بنگلادش این ادعای هند را رد می کند.

روند «ثبت نام ملی شهروندان» هند برای قرار گرفتن در فهرست اتباع این کشور در سال ۲۰۱۵ آغاز شد. به گفته مقامات هندی، از ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار متقاضی، اسامی ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر تایید شده است.

سایلیش، دبیرکل اداره ثبت هند می گوید ۴ میلیون نفری که در ایالت آسام نامشان در فهرست ثبت نام ملی قرار نگرفته است تا ۳۰ سپتامبر وقت دارند اسناد اثبات ملیت هندی خود را ارائه دهند و تا آن زمان کسی عنوان «مهاجر غیرقانونی» دریافت نخواهد کرد.

او می گوید هیچ «شهروند واقعی هند» نباید در این مورد «احساس ترس» کند و افراد به اندازه کافی اجازه اعتراض خواهند داشت.

فهرست «ثبت نام ملی شهروندان» مخصوص ایالت آسام است و مقدمات آن در سال ۱۹۵۱ تهیه شد تا شهروندان هندی از اتباع غیرمجازی که آن زمان از «پاکستان شرقی» که امروز بنگلادش خوانده می شود، وارد هند شده بودند، قابل تشخیص باشند.

طبق «پیمان آسام» که در سال ۱۹۸۵ به امضا رسید، کسانی که تا ۲۴ مارس ۱۹۷۱ در هند بودند، شهروند این کشور به شمار می روند.

به نوشته الجزیره، منتقدان می گویند سلب تابعیت از این ۴ میلیون نفر که عمدتا مسلمان هستند مانند کاری است که میانمار با اقلیت مسلمان روهینگیا انجام می دهد و آنها را از حق شهروندی محروم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG