لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

دادگاه بحرین شهروندی ۱۱۵ نفر را به اتهام اقدامات تروریستی لغو کرد


یک زن در کنار تصاویر زندانیان سیاسی در بحرین - آرشیو
یک زن در کنار تصاویر زندانیان سیاسی در بحرین - آرشیو

دادستان دادگاهی در بحرین روز سه شنبه اعلام کرد ۱۱۵ نفر به خاطر دست داشتن در اقدامهای تروریستی از حقوق شهروندی محروم شده اند و از میان آنها ۵۳ تن به زندان ابد، و ۶۲ تن هریک به ۱۵ سال زندان محکوم شده اند. ۲۳ نفر دیگر نیز تبرئه شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستان بحرین ایران را به حمایت ازگروه های ستیزه جو متهم کرده است و آنها به صورت گروهی مورد محاکمه قرار گرفته اند.

فعالان حقوق بشر اتهام های دادستان را بی پایه و اساس خوانده اند و می گویند که این متهمان عمدتا از اعضای گروههای مخالف دولت بحرین هستند که مخالفتشان را به شیوه های مسالمت آمیز ابراز می کنند.

اتهام این افراد به سال ۲۰۱۵ برمی گردد که دولت، سپاه پاسداران ایران را عامل فراری دادن اعضای گروه ستیزه جوی «تیپ ذوالفقار» معرفی کرد و گفت که اعضای این گروه، برای بی ثبات سازی بحرین فعالیت می کنند.

دادستان، ۱۳۸ نفر را به دست داشتن در انفجارها، آموزش دادن به کارگیری سلاح گرم، تهیه مواد منفجره، و ترور ماموران پلیس متهم کرده بود.

بحرین پایگاه ناوگان پنجم آمریکا است و از زمان آغاز «بهار عرب» و جنبش دموکراسی خواهی در سال ۲۰۱۱ برخورد با مخالفان شیعی و فعالان حقوق بشری را در دستور کار خود قرار داد اما جامعه بین المللی سرکوب مخالفان مسالمت جوی دولت بحرین را محکوم کرده است.

اکثریت جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل می دهند اما حکومت در دست سنی مذهبان است.

دولت بحرین مدام حزب الله لبنان و حکومت ایران را به دست داشتن در عملیات بی ثبات سازی این جزیره متهم کرده است.

ایران و حزب الله هر نوع دست داشتن در ناآرامی های بحرین را انکار می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG