لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

دادگاه قانون اساسی کره جنوبی، رئیس‌جمهوری را برکنار کرد


خانم پارک ۶۵ ساله، اولین رئیس جمهوری زن کره جنوبی بود.
خانم پارک ۶۵ ساله، اولین رئیس جمهوری زن کره جنوبی بود.

دادگاه قانون اساسی کره جنوبی با اتفاق آرا استیضاح «پارک گوئن های» رئیس جمهوری آن کشور را تایید کرد. جانشین موقت ریاست جمهوری نیز پس از اعلام این رای بر لزوم حفظ امنیت و آمادگی در مقابله با تحریکات کره شمالی تاکید کرد.

رای دادگاه قانون اساسی از تلویزیون سراسری کره جنوبی برای مردم آن کشور قرائت شد.

در این حکم، پرداخت بیش از ۶۹ میلیون دلار به دو نهاد مشکوک توسط خانم پارک و دوست قدیمی اش نقض قانون و خیانت به اعتماد عمومی توصیف شده است.

خانم پارک بارها این اتهامات را رد کرده است.

در هفته های اخیر میلیون ها نفر در پایتخت کره جنوبی خواستار برکناری خانم پارک شده بودند
در هفته های اخیر میلیون ها نفر در پایتخت کره جنوبی خواستار برکناری خانم پارک شده بودند

بر اساس قانون اساسی کره جنوبی، جانشین موقت رئیس جمهوری و نخست وزیر موظف هستند مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را ظرف ۶۰ روز فراهم کنند.

«هوانگ کیو آن» نخست وزیر، امروز ضمن ابراز نگرانی از احتمال بروز ناآرامی، از ارتش خواست در مقابل تحریکات کره شمالی هشیار باشند. او همچنین بر انجام مانور نظامی مشترک با آمریکا تاکید کرد.

نخست وزیر کره جنوبی گفت: «امیدواریم ارتش به انجام مانور مشترک نظامی با آمریکا ادامه دهد ، قدرت بازدارندگی اتمی مشترک بین ما و آمریکا را با انجام این مانور گسترش دهد و در مقابل تحریکات کره شمالی هشیاری کامل داشته باشد و در صورت لزوم واکنش نشان دهد.»

واکنش آمریکا

در همین حال مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن تاکید بر همکاری نزدیک با آقای هوانگ گفت ، واشنگتن و سئول به همکاری نظامی خود که شفاف و تدافعی است ادامه می دهند.

وی افزود: «هدف از مانور نظامی مشترک افزایش توان آمادگی و دفاع از جمهوری کره و حفظ امنیت و ثبات در شبه جزیره کره و بیانگر تعهد آمریکا به اتحاد با کره جنوبی است.»

حکم دادگاه در عین حال با اعتراض هائی همراه با طرفداری از خانم پارک مواجه شده است. از جمله در تجمعی اعتراضی که روز جمعه در مقابل ساختمان دادگاه برگزار شد، دو معترض کشته شدند.

جانشین موقت رئیس جمهوری کره جنوبی از موافقان و مخالفان خانم پارک خواسته است به تجمعات خود پایان دهند.

خانم پارک، ۶۴ساله، اولین زن در کره جنوبی است که به مقام ریاست جمهوری رسید و در عین حال، اولین رئیس جمهوری منتخب آن کشور است که از قدرت برکنار می شود.

رهبر حزب اپوزیسیون کره جنوبی از رای روز جمعه دادگاه استقبال کرد و آن را یک پیروزی تاریخی برای کشورش ، برای دموکراسی، و برای ایستادگی در مقابل دولتی متجاوز و انحصار توسط شرکت های بزرگ خواند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG