لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

دیدگاه | ترامپ، تنها عامل پیروزی مجدد بایدن


ترامپ، روز ۸ ژوئیه ۲۰۲۲ هنگام سخنرانی در لاس وگاس
ترامپ، روز ۸ ژوئیه ۲۰۲۲ هنگام سخنرانی در لاس وگاس

در حالی که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند اکثریت دموکرات‌ها مایل نیستند جو بایدن در انتخابات سال ۲۰۲۴ نامزد شود، مفسر سیاسی پرفروش‌ترین روزنامه آمریکا می‌نویسد پیروزی جو بایدن تنها در صورتی ممکن است که بار دیگر با دونالد ترامپ رقیب شود.

جیسون رایلی، مفسر صفحه مقالات وال استریت ژورنال، روز چهارشنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) درمقاله خود می‌نویسد کاخ سفید ماموریت جو بایدن را اشتباه درک کرد، و ضدیت با دونالد ترامپ را به حمایت از برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی پیشرو تعبیر کرد. او به جمهوریخواهان توصیه می‌کند که نارضایی مردم از عملکرد جو بایدن در کاخ سفید را با محبوبیت دونالد ترامپ اشتباه نگیرند.

رایلی می‌نویسد آقای بایدن دستاوردهای چندانی در ۱۸ ماه اخیر نداشته که حزب دموکرات بتواند در انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر به آن اشاره کند. پیروز‌ی‌های نمادین وجود داشته، مثلا انتصاب یک زن سیاهپوست به دیوان عالی کشور، اما پیشنهاد اصلی دولت، برنامه بازسازی بهتر، به جایی نرسید آن هم در اثر مخالفت یک سناتور دموکرات، نه رهبر جمهوریخواهان سنا.

به نظر رایلی، بردن دو کرسی سنا برای دموکرات‌ها در ایالت جورجیا، پیروزی دو لبه‌ای بود. اگر در انتخابات سال ۲۰۲۱، جمهوریخواه‌ها آن دو کرسی را برده بودند، دست کم آقای بایدن می‌توانست شکست‌ سیاست‌های خود را به حزب مخالف نسبت دهد.

به نظر مفسر وال استریت ژورنال، دموکرات‌ها از اول هم چندان مشتاق نبودند جو بایدن را برای ریاست جمهوری نامزد کنند. آنها اشتیاق داشتند از ریاست جمهوری دونالد ترامپ خلاص شوند، و به وظیفه حزبی خود عمل کردند و کسی را نامزد کردند که بیشتر احتمال داشت از عهده این کار بر آید. اما سوای این نقش سودمند، برای دموکرات‌های پیشرو که دولت او را اداره می‌کنند و در برنامه‌های خبری تلویزیون‌های کابلی ظاهر می‌شوند، جو بایدن فایده دیگری ندارد. از دید رایلی، همین امر، انتقاد فزاینده نخبگان لیبرال در باره سن و سال و شایستگی تردید‌آمیز رئیس جمهوری را توجیه می‌کند.

جو بایدن، شنبه ۱۶ ژوئیه، در برابر رسانه‌ها،‌ هنگام دفاع از دستاوردهای سفر خود به اسرائیل و عربستان سعودی
جو بایدن، شنبه ۱۶ ژوئیه، در برابر رسانه‌ها،‌ هنگام دفاع از دستاوردهای سفر خود به اسرائیل و عربستان سعودی

رایلی می‌نویسد هر چند بایدن زیر حمله است، ولی داده‌های نظرسنجی حاکی است که مشکلات حزب دموکرات به مراتب از مقبولیت عملکرد رئیس جمهوری در افکار عمومی، فراتر می‌رود. رایلی عنوان مقاله ۱۴ ژوئیه روی تیکسرا، دانشمند علوم سیاسی، در پایگاه اینترنتی سابستک را نمونه می‌آورد: «رای‌دهندگان طبقه کارگر و اقلیت‌های اسپانیائی‌زبان علاقه خود را به حزب سقط جنین، کنترل سلاح و جلسات کمیسیون ویژه ۶ ژانویه کنگره از دست داده‌اند.» عنوان مقاله، به جلسات علنی کمیسیون برگزیده‌ای اشاره دارد که از سوی رئیس دموکرات کنگره ماموریت یافته در باره عوامل اشغال اعتراض‌امیز کنگره توسط هواداران دونالد ترامپ در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ تحقیق کند.

روی تیکسرا به نظرسنجی نیویورک تایمز و مدرسه عالی سی‌ینا استناد کرده و می‌نویسد فقدان حمایت از سوی رای‌دهندگان طبقه کارگر (فاقد تحصیلات دانشگاهی) حیرت‌انگیز است. در میان طبقه کارگر، دموکرات‌ها ۱۱ واحد کم می‌آورند در حالیکه در میان طبقه تحصیل‌کردهِ، ۲۳ واحد بالا هستند. تیکسرا می‌نویسد این دیگر شکاف طبقاتی نیست بلکه یک دره عمیق است.» رایلی می‌نویسد در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۱۸، در میان رای‌دهندگان اقلیت اسپانیائی‌زبان، دموکرات‌ها نسبت به جمهوریخواهان ۴۷ واحد دست بالا داشتند. امروزه تقریبا مساوی هستند.

البته روی تیکسرا نمی‌گوید دموکرات‌ها با کنترل اسلحه و حق سقط جنین مخالف هستند یا نسبت به اغتشاشی که هواداران دونالد ترامپ روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در کنگره به وجود آوردند، بی‌تفاوت هستند. منظور او این است که مسائل معیشتی بر آن دل‌مشغولی‌ها غلبه دارد. این در حالی است که برای دموکرات‌های پیشرو از طبقه مرفه، عکس آن صادق است. تیکسرا می‌نویسد آنها در دنیایی کاملا متفاوت با طبقه کارگر و اقلیت‌های اسپانیایی‌زبان زندگی می‌کنند.

رایلی در ادامه مقاله خود در وال استریت ژورنال می‌نویسد، مشکلات دموکرات‌ها در نظرسنجی‌های اخیر و منازعه‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها، به جمهوریخواهان در باره انتخابات میان‌دوره‌ای اطمینان بخشیده. تنوع قومی و نژادی بیشتر در حزب جمهوریخواه، برای دموکرات‌ها همیشه بدترین کابوس بود و می‌تواند برخی از کرسی‌های دموکرات کنگره در ایالت‌های تغییرپذیر را به جمهوریخواه تبدیل کند.

رایلی می‌نویسد، اگر جمهوریخواهان تمرکز خود را روی نرخ بالای تورم، افزایش جرائم و هرج‌ومرج در مرز، معطوف نگاه دارند، به عنوان حزب خارج از قدرت که همیشه در انتخابات میان‌دوره‌ای چند کرسی در کنگره بدست می‌آورد، امسال هم برای آنها استثنا نخواهد بود.

اما در آن سوی انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲، حزب جمهوریخواه همچنان با مشکل دونالد ترامپ روبرو استَ، که مشکلات جو بایدن نمی‌تواند آن را برطرف کند. رایلی می‌نویسد از محبوبیت دونالد ترامپ در میان رای‌دهندگان جمهوریخواه کاسته شده، اما نه به آن اندازه که از گزارش‌ رسانه‌ها برمی‌آید.

بنا به نظرسنجی نیویورک تایمز و مدرسه عالی سی‌ینا، ۴۹درصد جمهوریخواهان گفتند در سال ۲۰۲۴ به دونالد ترامپ رای خواهند داد، که از پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ تاکنون، پائین‌ترین رقم است، اما همچنان نزدیک به دو برابر ۲۵درصد جمهوریخواهانی است که بزرگترین رقیب ترامپ، یعنی فرماندار فلوریدا، ران دو سانتیس، را ترجیج می‌دهند.

رایلی می‌نویسد ترامپ در موقعیتی است که بتواند نامزدی حزب خود را به دست بیاورد. در حالیکه در همان نظرسنجی، ۶۴درصد از رای‌دهندگان دموکرات می‌گویند ترجیح می‌دهند شخص دیگری غیر از بایدن در انتخابات سال ۲۰۲۴ نامزد شود.

اما مشکل جمهوریخواهان این است که بایدن با این که در نظرسنجی‌ها کم می‌آورد، ولی در صورتی که انتخابات امروز برگزار شود، بنا بر همان نظرسنجی‌ها، در رقابت با ترامپ، برنده است. ضدیت با ترامپ، همچنان عامل موفقیت سیاستمداری خواهد بود که در هر حالت دیگر، از پشتیبانی رای‌دهندگان حزب خود بی‌بهره است.

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده است و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب‌دهنده دیدگاه صدای آمریکا نیست

XS
SM
MD
LG