لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

مخالفان قذافی يک پايگاه نظامی در پايتخت را تصرف کردند


طرابلس، پایتخت لیبی. ۲۱ اوت ۲۰۱۱
طرابلس، پایتخت لیبی. ۲۱ اوت ۲۰۱۱

مخالفان در ليبی يک پايگاه نظامی دفاع از طرابلس پايتخت ليبی را تصرف کرده اند، که برای معمر قذافی سنگری مهم و حياتی است.

خبرگزاری ها می گويند مخالفان از اين پايگاه مستقر در غرب پايتخت اسلحه و مهمات بيرون می برند.

نيروهای شورشی از شهرک زاویه که پيشتر به تصرف آنان درآمده است به سوی طرابلس پيش می روند.

مخالفان می گويند سه محله پايتخت را نيز پس از نبردی که شنبه شب و روز يکشنبه درگرفت، در کنترل دارند.

در همين حال خبرگزاری تونسی از يک پيروزی سياسی برای مخالفان خبر می دهد و می گويد دولت تونس رسما شورای ملی انتقالی ليبی را به عنوان نماينده قانونی ليبی به رسميت شناخته است.

قذافی در پيام صوتی که روز يکشنبه از تلويزيون دولتی پخش شد ضمن فراخواندن حاميانش به راه پيمایی های ميليونی برای درهم شکستن شورش، اين شورش را به عنوان تلاشی محکوم به فنا و ساخته و پرداخته خائنين و بزدل ها، محکوم و رد کرده بود.

سيف الاسلام پسر قذافی نيز در يک سخنرانی گفت دولت قذافی صحنه نبرد را ترک نمی کند.

در اين ميان مسعود ابراهيم سخنگوی دولت می گوید رژيم در آستانه سقوط نیست.

قذافی در هفته های اخير با توجه به پيشروی مخالفان به سوی پايتخت از غرب و شرق و جنوب در جريان شش ماه نبرد که هدف آن پايان دادن به چهار دهه حکومت ديکتاتوری اوست، شاهد از دست رفتن بخش های عمده ای از مناطق تحت کنترل خود بوده است.

باراک اوباما ریيس جمهوری آمريکا روز يکشنبه توسط مشاور خود در امور امنيت ملی از آخرين تحولات در ليبی با خبر شد. يک سخنگوی آمريکا گفت به اعتقاد کاخ سفيد دوران قذافی رو به پايان است.

هواپيماهای ناتو نيز با بمباران ها که در اجرای يک مصوبه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای محافظت از غير نظاميان در مقابل حمله های دولت انجام می گيرد، از مخالفان حمايت می کنند.

در همين حال به نظر می رسد دو دستيار بلندپایه ديگر قذافی نيز به مخالفان پيوسته اند. مقام های تونسی می گويند عبدالسلام جلود، فرد شماره دو پیشین در کادر رهبری ليبی، روز شنبه از جزيره تونسی جربه به ايتاليا پرواز کرد. يک روز قبل رهبران مخالف گفته بودند اين نخست وزير پيشين ليبی به آنان ملحق شده است.

مقام های تونسی همچنين گفتند عمران ابوکرا وزير نفت ليبی که برای انجام ماموريتی به ايتاليا رفته بود نیز تصميم گرفته است به ليبی بازنگردد.

XS
SM
MD
LG