لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

پرزيدنت اوباما: وقت آن رسيده است که قذافی از قدرت کناره گيری کند


پرزيدنت اوباما: وقت آن رسيده است که قذافی از قدرت کناره گيری کند
پرزيدنت اوباما: وقت آن رسيده است که قذافی از قدرت کناره گيری کند

پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا، از معمر قذافی رهبر ليبی، خواست برای هميشه از قدرت کناره گيری کند و گفت شتاب تحولات عليه آقای قذافی در ليبی به نقطه تعيين کننده ای، رسيده است.

شامگاه يکشنبه متعاقب اعلاميه مخالفان قذافی دال بر تصرف طرابلس، پايتخت ليبی، رييس جمهوری آمريکا در بيانيه ای گفت وقت آن رسيده است آقای قذافی اذعان کند که ديگر آن کشور را تحت کنترل خود ندارد.

پرزيدنت اوباما همچنين گفت آمريکا با جامعه بين المللی همکاری خواهد کرد تا گذار مسالمت آميز ليبی به يک دموکراسی تحقق يابد و از شورای ملی انتقالی ليبی نيز خواست تا نيروهای بيانگر همه منافع مردم ليبی را در قدرت سهيم کنند.

پيشتر روز يکشنبه آندرس فوگ راسموسن، دبيرکل ناتو، گفت هرچه زودتر آقای قذافی درک کند که ديگر نمی تواند در اين جنگ پيروز شود، بهتر خواهد بود.

دادگاه بين المللی جنايی در لاهه تأييد کرد که مخالفان، سيف الاسلام، پسر معمر قذافی، را در بازداشت خود دارند. دادگاه بين المللی به شورشيان متذکر شد تعهد دارند که وی را به اين دادگاه، تحويل دهند. دادگاه بين المللی جنايی برای آقای قذافی، پسر وی و عبدالله السنوسی، رييس سازمان اطلاعات و امنيت ليبی، حکم بازداشت به اتهام جنايت عليه بشريت، صادر کرده است.

هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا، از معدود رهبران کشورهايی است که از تحولات ليبی انتقاد کرده و حملات هوايی ناتو را به آن کشور، محکوم کرده است. آقای چاوز سال ها از حاميان سرسخت قذافی بوده و جنبش مردمی ليبی را به عنوان تلاش قدرت های غربی برای دست اندازی به منایع نفتی آن کشور، محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG