لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

رونمایی شرکت اسرائیلی از خودرو پرنده برقی؛ «ایر وان» می‌تواند تا ۱۷۷ کیلومتر پرواز کند


خودرو پرنده «ایر وان».
خودرو پرنده «ایر وان».

یک شرکت نوپا یا استارتاپ اسرائیلی به نام «ایر» از نخستین خودرو پرنده برقی خود رونمایی کرد.

هدایت این خودرو بسیار آسان است و به صورت عمودی از زمین بلند می‌شود و فرود می‌آید؛ مدل پروازی یا فراز و فرود عمودی که به «ای ویتول» شهرت دارد.

این شرکت نوپای اسرائیلی دو سال است که با سازمان هوانوردی فدرال آمریکا «اف ای ای» همکاری می‌کند و انتظار دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ مجوزهای لازم برای فروش خودرو پرنده خود را کسب کند.

این خودرو دو نفره «ایر وان» نام دارد، وزن آن ۹۷۰ کیلوگرم است، و می‌تواند مسافتی تا حداکثر ۱۷۷ کیلومتر را طی کند.

شرکت ایر سال گذشته با بودجه‌ای کمتر از ده میلیون دلار، آزمایش‌های بدون سرنشین این خودرو پرنده را با موفقیت انجام داد، و امیدوار است تا سال ۲۰۲۴ فروش این محصول را به مشتریان آغاز کند.

به گفته مدیران شرکت، نمونه‌های اولیه ایر وان در حال تولید است و احتمالا به قیمت مشابه یک خودرو لوکس و گران قیمت فروخته خواهد شد.

در سال‌های اخیر شرکت‌های زیادی در زمینه حمل و نقل هوایی شهری که این روزها محبوبیت زیادی دارد سرمایه‌گذاری کرده‌اند، و چندین استارتاپ تولیدکننده محصولات ای ویتول، برای کسب مجوزهای لازم با سازمان هوانوردی فدرال آمریکا در تماس هستند.

به گفته مدیران ایر، خودروهای پرنده این شرکت به مشتریان معمولی و برای مصرف شخصی فروخته می‌شود و نه شرکت‌های تجاری، و خریداران با استفاده از نرم‌افزار ساده‌ای خودرو را هدایت می‌کنند و نیازی به دوره‌های خلبانی نخواهند داشت.

با توجه به گستردگی فضای هوایی آزاد در ایالت متحده، آمریکا می‌تواند اولین بازار قابل اتکاء شرکت ایر برای فروش محصول خود باشد. این شرکت اسرائیلی پیش بینی می‌کند که شاید تقاضا برای خرید ایر وان به ۱۵ هزار دستگاه در سال برسد.

ایر برای گذراندن سایر مراحل صدور مجوز سازمان هوانوردی فدرال آمریکا، در حال جمع‌آوری سرمایه بیشتر است، اما درباره مبلغ مورد نیاز توضیح نداده است.

XS
SM
MD
LG