لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

تویوتا با خودرو «کروزر» به ماه می‌رود


کروزر ماه‌نورد
کروزر ماه‌نورد

شرکت خودروسازی «تویوتا» روز جمعه اعلام کرد برای تولید یک ماه‌نورد اکتشافی با آژانس فضایی ژاپن همکاری خواهد کرد.

این شرکت ژاپنی گفت برای کمک به زندگی مردم در کره ماه تا سال ۲۰۴۰، و پس از آن در کره مریخ برنامه‌های بلندپروازانه‌ای دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این خودرور که با همکاری آژانس اکتشافات فضایی ژاپن در حال تکمیل است، «کروزر ماه‌نورد» نام دارد که ادای احترام به «لندکروزر»، خودروی کاربردی اسپورت تویوتا است.

انتظار می‌رود که از این خودرو ماه‌نورد تا اواخر دهه کنونی میلادی رونمایی شود.

تاکائو ساتو، سرپرست پروژه کروزر ماه‌نورد در شرکت تویوتا، با اشاره به اینکه مردم در خودروهای خود می‌خوابند، غذا می‌خورند، و با یکدیگر در ارتباط هستند، گفت که چنین طرحی را می‌توان در فضا نیز پیاده کرد.

به گفته او، رفتن به فضا، ممکن است باعث توسعه ارتباطات راه دور، و فناوری‌های دیگری شود که برای زندگی انسان ارزشمند است.

شرکت ژاپنی «گیتای» که با تویوتا همکاری می‌کند، یک بازوی رباتیک برای کروزر ماه‌نورد ساخته است که برای انجام وظایفی مانند بازرسی یا نگهداری طراحی شده است.

سر این‌ بازو نیز قابل تغییر است و ابزار مختلفی به آن‌ متصل می‌شود که قابلیت‌هایی مانند کند و کاو، بلند کردن، یا جارو زدن دارد.

به گفته شو ناکائوسه، مدیر اجرایی گیتای، رسیدن به فضا دیگر چالش جدی محسوب نمی‌شود اما پروژه‌های فضایی هزینه‌ و خطرات زیادی دارند، و به همین دلیل نیاز به استفاده از ربات‌ها بیشتر احساس می‌شود.

شرکت تویوتا ار هنگام تأسیس در دهه ۱۹۳۰، همواره نگران از دست دادن جایگاهش در عرصه تجاری به دلیل تغییر زمان بوده است، و به همین دلیل در ساخت محصولات مختلف مانند مسکن، قایق، هواپیمای جت، و ربات نیز فعالیت می‌کند.

در سال‌های اخیر شیفتگی ژاپنی‌ها به کره ماه بصورت قابل توجهی افرایش یافته است.

شینیچیرو نودا، از مهندسان تویوتا با اشاره به اینکه از تولید این کروزر ماه‌نورد بسیار هیجان‌زده است، می‌گوید که ادامه مأموریت‌های بلندمدت این شرکت برای خدمت‌رسانی به مشتریان در ماه، ممکن است منابع ارزشمندی را برای زندگی روی زمین فراهم کند.

به گفته او، تویوتا تقریبا در تمام نقاط زمین وسیله نقلیه دارد و حالا زمان آن فرا رسیده است که خودروی خود را به ماه، نقطه جدیدی بفرستد که هرگز به آن سفر نکرده است.

XS
SM
MD
LG