لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

انتظارات صنايع کشاورزی و توريسم از تجارت با کوبا


گردشگران درحال عکس گرفتن در هاوانا، کوبا – ۲۸ آذر ۱۳۹۳ (۱۹ دسامبر ۲۰۱۴)
گردشگران درحال عکس گرفتن در هاوانا، کوبا – ۲۸ آذر ۱۳۹۳ (۱۹ دسامبر ۲۰۱۴)

کشاورزان آمریکایی می‌گویند توقف مقررات مالی یا پایان دادن به همه تحریم‌ها می‌تواند سهم آنها را از بازار محصولات کشاورزی افزایش خواهد داد

تصمیم رئيس جمهوری ايالات متحده، باراک اوباما، برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با کوبا مورد حمایت افراد و شرکتهايی است که گردشگران را به کوبا می‌برند و کشاورزانی که می‌خواهند مواد غذایی بیشتر به این کشور جزیره‌ای بفروشند.

پس از دهه‌ها جلوگيری از تجارت آمريکائيان با کوبا، اکنون مقررات آن در مورد شرکت‌های گردشگری آموزشی درحال برداشته شدن است.

جیم موسی، که يکی از اين گروه‌ها، بنام رود اسکالر، را اداره می‌کند، گفت او فکر می‌کند تقاضا برای سفر به کوبا «سر به آسمان خواهد زد. و من می‌گویم به‌دلیل تعداد کمی از برنامه‌هايی که ما قادر بوديم در ۸ سال گذشته ارائه کنيم، به‌سختی توانستيم همپای تقاضا پيش برويم.»

شرکت‌های ارايه‌دهنده محصولات کشاورزی می‌گویند معافیت از تحریم‌ها چندين سال است که به آنها اجازه صدور غذا و دارو را داده است، اما از ۲ ميليارد دلار واردات سالانه محصولات غذايی کوبا، فقط ۳۵۰ ميليون دلار آن از ايالات متحده است.

کشاورزان آمریکایی می‌گویند توقف مقررات مالی، یا اصلا پایان دادن به همه تحریم‌ها، می‌تواند سهم آنها را از اين بازار افزایش دهد.

دیوید سالمونسون، از فدراسيون مزرعه داران آمريکايی، گفت، استدلال تجار در اين مورد قوی است.

او گفت، «ما از تمام مزايای نزديکی مسافت برخورداريم. صادرات عمده کشاورزی ما از طریق بندر نیواورلئان عبور می‌کند که بفاصله کمتر از يک روز کشتيرانی به کوبا است. پس ما نزدیک‌ترین تولید کننده عمده مواد غذایی به کوبا هستيم.»

تصمیم به برداشتن محدودیت‌های تجاری با کوبا به خشم و تظاهرات در برخی از محله های آمريکائيان کوبايی تبار دامن زده است. کوبائيانی که اقوام و بستگانشان از اين کشور کمونيستی فرار کرده‌اند، می‌گويند کوبا هنوز حقوق بشر را نقض می‌کند، و تحریم تجاری تا زمانی که آزادی شخصی بيشتری داده نشده باید باقی بماند.

XS
SM
MD
LG