لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

ژنرال کنت مک‌کنزی: عملیات نظامی آمریکا در افغانستان به پایان رسید


ژنرال کنت مک‌کنزی - آرشیو
ژنرال کنت مک‌کنزی - آرشیو

کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام روز دوشنبه هشتم شهریور و با حضور در کنفرانس خبری در پنتاگون اعلام کرد تمامی نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان خارج شدند و عملیات خارج کردن شهروندان آمریکایی و شهروندان آسیب‌پذیر افغانستان هم به پایان رسیده است.

ژنرال مک‌کنزی که از راه ویدئو کنفرانس حاضر شده بود گفت: «آخرین هواپیمای نظامی سی-۱۷ آمریکا از فرودگاه حامد کرزی در کابل در ساعت ۳:۲۹ دقیقه بعدازظهر به وقت شرق آمریکا، خارج شد.»

فرمانده سنتکام در ادامه گفت در جریان عملیات خروج، حدود ۱۲۳ هزار تن از افغانستان خارج شدند.

ژنرال مک‌کنزی در مورد تجهیزاتی که به جا مانده بود گفت: «برخی از آن‌ها را خارج کرده و برخی از آن‌ها را از حالت نظامی خارج کردیم به این معنا که دیگر قابل استفاده نخواهند بود. تجهیزاتی که نتوانستیم را خارج کنیم از جمله چند خودروی هام‌وی و چند هواپیمای نظامی را به حالتی درآوردیم که دیگر قابل استفاده نباشد.»

فرمانده سنتکام در مورد ۵۰۰ نیروی نظامی ارتش افغانستان که در حفظ و حمایت فرودگاه کابل در کنار نیروهای آمریکایی بودند گفت: «ما تمامی نیروهای ارتش افغانستان و خانواده‌های آن‌ها را که در کنار ما برای حفظ امنیت فرودگاه بودند، با خود بیرون آوردیم.»

ژنرال مک‌کنزی در مورد امکان فعالیت فرودگاه کابل گفت: «یکی از چیزهایی که ما از حالت نظامی خارج نکردیم، چیزهایی بود که برای اداره فرودگاه به آن نیاز است. مانند خودروها و قطعات یدکی فرودگاه. آن‌ها قابل استفاده است و می‌تواند برای فعالیت فرودگاه کابل مورد استفاده قرار گیرد.»

فرمانده سنتکام در پاسخ به این پرسش که قرار بود عملیات خروج ۳۱ اوت انجام شود ولی ۳۰ اوت انجام شده گفت: «امروز ۳‍۱ اوت در افغانستان است و ما دقیقا در همان روزی که قرار بود خارج شدیم. دلشکستگی‌های ما زیاد است و نتوانستیم تمام کسانی را که می‌خواستیم خارج کنیم. ولی مهم نبود چند روز دیگر می‌ماندیم، باز هم نمی‌شد تمامی کسانی که می‌خواهیم را خارج کنیم.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر تاریخ ۳۱ اوت را آخرین روز از حضور نظامی آمریکا در افغانستان تعیین کرده بود. به این ترتیب آمریکا به ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان پایان داد.

XS
SM
MD
LG