لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

واکنش قانون‌گذاران به سیاست بایدن در مورد از افغانستان؛ گراهام: شرایط را برای یک ۱۱ سپتامبر دیگر فراهم کردیم


فرودگاه بین‌المللی حمید کارزای، کابل، افغانستان - آرشیو
فرودگاه بین‌المللی حمید کارزای، کابل، افغانستان - آرشیو

سیاست دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص خروج نیروهای آمریکا از افغانستان با واکنش‌هایی از سوی قانونگذاران روبرو شده است که گاه با انتقاد توام بوده است.

در آخرین واکنش‌های قانونگذاران آمریکا، مارشا بلک‌برن، سناتور جمهوری‌خواه در توییتر نوشت: ما روزی که دولت بایدن پایگاه هوایی بگرام را تحویل داد، اهرمی قابل توجه برای اطلاعات ایالات متحده، و ۸۰ میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکا را از دست دادیم.

سناتور دیگر جمهوری‌خواه لیندزی گراهام، در گفتگو با تلویزیون سی‌بی‌اس در انتقاد از عملکرد دولت بایدن گفت احتمال یک حمله تروریستی مشابه ۱۱ سپتامبر افزایش یافته است.

وی گفت: «ما هزاران نفر از متحدان افغان را که دلیرانه در کنار ما جنگیدند و صدها شهروند آمریکایی را جا می‌گذاریم، این حملات پهپادی، قدرت داعش را تنزل نخواهند داد و تعداد جنگجویان آنها دو برابر شده و ما به یارانی که می‌توانند به ما کمک کنند پشت کردیم، و ‌شرایط را برای یک ۱۱ سپتامبر دیگر فراهم کردیم.»

لیندزی گراهام افزود روسای جمهوری آینده آمریکا برای بیست سال دیگر با این فاجعه در افغانستان درگیر خواهند بود و اکنون تروریست‌ها کنترل افغانستان را بدست گرفته‌اند.

سناتور دموکرات، کریس مورفی در دفاع از دولت بایدن در توییتر نوشت: برخی افرادی که به ما گفتند جنگ عراق شش ماه طول خواهد کشید، و با آموزش، ارتش افغانستان می‌تواند از کشور دفاع کند، سعی دارند آمریکاییان باور کنند که آمریکا می‌تواند پس از فروپاشی شبانه ارتش و دولت افغانستان از آشفتگی جلوگیری کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG