لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

مکرون: برای خارج کردن افراد از افغانستان در حال مذاکره با طالبان هستیم


مکرون - آرشیو
مکرون - آرشیو

یک روز مانده به پایان مهلت آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از افغانستان و همزمان با پایان یافتن عملیات خارج کردن شهروندان برخی از کشورهای غربی از این کشور، مقامات اروپایی دیدگاه‌های خود را در درباره آینده روابط با افغانستان تحت سلطه طالبان ارائه می دهند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت فرانسه، بریتانیا و آلمان در حال کار بر روی پیشنهادی جهت ارائه به سازمان ملل متحد با هدف ایجاد منطقه امن در کابل هستند تا امکان عبور ایمن افرادی که قصد خروج از افغانستان را از طریق فرودگاه دارند، فراهم شود.

مکرون، در مصاحبه با شبکه TF1 فرانسه افزود که فرانسه مذاکرات خود را با طالبان برای بررسی چگونگی ادامه خارج کردن این افراد آغاز کرده است.

جیمز کلورلی، معاون وزیر خارجه بریتانیا در امور کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در گفتگو با اسکای نیوز در مورد ادامه خارج کردن اتباع افغان که با نیروهای بریتانیا همکاری کردند گفت روند خروج این افراد به عملکرد طالبان که قول همکاری داده‌اند بستگی دارد.

آقای کلورلی گفت: «ما همیشه گفته‌ایم و فکر می کنم نخست وزیر اخیرا گفته است که ما طالبان را بر اساس اقداماتشان قضاوت خواهیم کرد. آنها در مورد عدم انجام اقدام تلافی جویانه علیه افراد که می خواهند از کشور خارج شوند و تسهیل خروجشان متعهد شده‌اند. بدیهی است که ما در مورد آن تعهدات تردید داریم. اما ما بر اساس رفتارشان در تسهیل روند خروج افراد، تا حدودی با آنها ادامه کار خواهیم داد.»

با خروج کشورهای غربی از افغانستان سازمان مردم نهاد بین المللی پزشکان بدون مرز که سالها است در افغانستان به ارائه خدمات درمانی و بیمارستانی پرداخته است می گوید که با تسلط طالبان بر کشور و به تبع آن توقف ارائه کمک مالی توسط کشورهای اعانه دهنده، سیستم درمانی افغانستان در آستانه فروپاشی است.

پزشکان بدون مرز می گوید که سیستم درمانی افغانستان سال‌ها است از عدم دریافت بودجه و نبود کادر مجرب رنج می برد و حالا با توجه به شرایط جدید وضعیت رو به وخامت خواهد گذاشت.

صندوق کودکان ملل متحد موسوم به یونیسف که بیش از شش دهه در افغانستان حضور دارد، نیز با ارائه تصویر تاریکی از آینده کودکان در این کشور از جامعه جهانی خواست که کمک‌هایشان را به این نهاد بین المللی قطع نکنند.

به گفته جورج لاریا آجی، مدیر منطقه ای یونیسف، کودکان در افغانستان با بحران امنیتی، افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی، خشکسالی و شیوع کووید-۱۹ روبرو هستند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG