لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۲

تا ساعاتی دیگر؛ پرزیدنت بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ، رئوس سیاست خارجی آمریکا را تشریح می‌‌کند؛ اعلام آمادگی برای بازگشت به برجام


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در جریان حضور مجازی در دو صحنه جهانی، بر اولویت‌های سیاست خارجی دولت خود و آمادگی آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران تاکید خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه یکم اسفند در گزارشی اعلام کرد پرزیدنت بایدن ابتدا در جلسه سران هفت کشور صنعتی موسوم به جی‌هفت حاضر می‌شود و ساعاتی پس از آن در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی می‌کند.

  • از صدای آمریکا پخش زنده را با ترجمه همزمان دنبال کنید:

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه شب ۳۰ بهمن گفت دولت ایالات متحده دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا را برای شرکت در نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران، جهت بحث درباره حرکت در یک مسیر دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران، پذیرفته است.

این تصمیم بعد از آن اعلام می‌شود که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، پیشتر در روز پنجشنبه با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود درباره توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران در وین، که دولت قبلی آمریکا از آن خارج شد، گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

پذیرش دعوت اتحادیه اروپا برای حضور در نشست گروه ۱+۵ و ایران به معنای دیدار مستقیم دوباره نمایندگان ایران و ایالات متحده پس از یک وقفه چند ساله خواهد بود و به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این تصمیم ایالات متحده یک گام مهم از سوی واشنگتن برای بازسازی و احیای برجام است. آمریکا از اردیبهشت ۱۳۹۷ و در زمان دولت دونالد ترامپ از برجام رسما خارج شده بود.

XS
SM
MD
LG