لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۱

واکنش دو عضو ارشد کنگره از دو حزب آمریکا به تلاش دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران


از راست: مایکل مک‌کال - آدام شیف

همزمان با اعلام رسمی آمادگی دولت جو بایدن برای مذاکره با ایران درباره بازگشت هر دو کشور به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام)، دو عضو ارشد کنگره آمریکا از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به این تصمیم دولت ایالات متحده واکنش نشان دادند.

آدام شیف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به تلاش‌های دولت پرزیدنت بایدن در بیانیه‌ای گفت بارها خواستار این شده که جمهوری اسلامی نباید اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای داشته باشد.

او همچنین گفت که در نتیجه تصمیم دولت قبلی آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای، امروز ایران با نقض تعهدات توافق هسته‌ای بیش از گذشته به سلاح هسته‌ای نزدیک شده است.

آقای شیف افزود: «من از اعلام دولت بایدن در جهت احیای تلاش‌های دیپلماتیک با همکاری نزدیک متحدان اروپایی‌مان استقبال می‌کنم.»

این عضو ارشد دموکرات در کنگره آمریکا همچنین گفت که امیدوار است دولت بایدن سایر الزامات را دنبال کند تا برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین فعالیت‌های بدخواهانه‌اش از جمله برنامه موشکی و حمایت از تروریسم، برای مدت طولانی تری محدود شود.

از سوی دیگر مایکل مک‌کال عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «مایه نگرانی است که دولت بایدن به تلاش برای بازگشت ورود دوباره به توافق معیوب ایران اذعان می‌کند.»

وی با اشاره به این که «دولت ترامپ اهرم فشاری را برای پرزیدنت بایدن بر ایران ایجاد کرد» افزود: «ما نباید این پیشرفت را بر باد دهیم. ما باید به یک توافق بهتر برسیم که مردم آمریکا را از همه تهدیدهای بدخواهانه ایران در امان نگاه دارد.»

به اعتقاد آقای مک‌کال، دولت بایدن باید همکاری دو حزبی را در اولویت قرار دهد و به تضمین خود مبنی بر بازنگشتن به توافق تا زمانی که ایران از برجام پیروی کامل نکرده، پایبند بماند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه اعلام کرد دولت ایالات متحده دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا را برای شرکت در نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران، جهت بحث درباره حرکت در یک مسیر دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران، پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG