لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۲

وزیران خارجه آمریکا و تروئیکای اروپا بر لزوم حفظ محدودیت‌های هسته‌ای بر ایران تاکید کردند


وزیران خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان
وزیران خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان

وزیران خارجه آمریکا و تروئیکای اروپا روز پنجشنبه ۳۰ بهمن در یک بیانیه مشترک بر لزوم حفظ محدودیت‌های هسته‌ای بر ایران و اطمینان از این که تهران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد، تاکید کردند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و همتایان فرانسوی، بریتانیایی و آلمانی او در این بیانیه که پس از یک نشست مجازی منتشر شد گفته‌اند به رایزنی و مشورت با هم، و با روسیه و چین دیگر طرف‌های برجام، ادامه خواهند داد.

وزیران خارجه چهار کشور با بیان این که توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ در وین یک دستاورد کلیدی دیپلماسی چندجانبه بوده است، بر نقش شورای اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده در کمیسیون مشترک برجام تاکید کردند.

سه قدرت اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، از تمایل دولت جدید ایالات متحده به بازگشت به توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، و همچنین ازسرگیری مذاکرات مطمئن و عمیق بین چهار کشور در این زمینه، استقبال کردند.

آنتونی بلینکن و همتایان او – ژان ایو لودریان از فرانسه، دومینیک راب از بریتانیا، و هایکو ماس از آلمان – در این بیانیه بار دیگر بر لزوم پیروی کامل ایران از تعهدات خود تحت برجام، به عنوان هدف مشترک تاکید کرده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا یادآوری کرد همانطور که جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده گفته، اگر تهران از تعهدات خود پیروی کامل کند، واشینگتن نیز اقدام مشابهی خواهد کرد و برای رسیدن به آن هدف، آماده گفت‌وگو با ایران است.

وزیران خارجه چهار قدرت غربی همچنین از تهران خواسته‌اند که از برداشتن گام‌های بیشتر در عبور از تعهداتش در برجام خودداری کند، به ویژه در مورد تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و محدود کردن دسترسی بازرسان آژانس.

آنها تصریح کرده‌اند در مورد «ماهیت خطرناک» تصمیم به محدودسازی دسترسی بازرسان آژانس اتفاق نظر دارند و با یکدیگر در برابر آن متحد هستند و از ایران خواسته‌اند پیامدهای عمیق چنین تصمیمی را در نظر داشته باشد.

XS
SM
MD
LG