لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

رئیس جمهوری آمریکا: چین و روسیه به دنبال ایجاد شکاف در ائتلاف میان دو سوی اقیانوس اطلس هستند


رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه در مقر ناتو در بروکسل

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان کنفرانسی خبری در پایان اجلاس سران ناتو گفت چین و روسیه،‌ به دنبال ایجاد شکاف در اتئلاف دو سوی اقیانوس اطلس هستند. او همچنین به حمایت از اوکراین و همچنین دیدار خود با رئیس جمهوری ترکیه اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این کنفرانس خبری که روز دوشنبه ۲۴ خرداد برگزار شد، تعهد داد از اوکراین در مناقشه‌اش با روسیه حمایت کند.

او گفت: ما اوکراین را در موقعیتی قرار خواهیم داد که بتواند امنیت خود را حفظ کند. رئیس جمهوری آمریکا به جزئیات بیشتری در این مورد اشاره نکرد.

آقای بایدن در این کنفرانس خبری، روز خود را روزی بسیار پربار توصیف کرد و گفت همین الان دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را به پایان رسانده و دیداری سازنده و مثبت داشتیم.

جو بایدن افزود: ‌دو کشور ما برنامه‌های بزرگی دارند. تیم‌های دو طرفه به مذاکرات ادامه خواهند داد و من اطمینان دارم در رابطه میان ترکیه و ایالات متحده، به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا خواهیم کرد.

از رئیس جمهوری آمریکا در مورد دیدار این هفته او با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که قرار است در ژنو برگزار شود سوال شد ولی او گفت ترجیح می‌دهد بعد از انجام این دیدار، در مورد آن صحبت کند.

در جریان اجلاس سران ناتو و در بیانیه‌ پایانی، از چین به عنوان یک «چالش سیستماتیک» یاد شد. تاکید بر تغییرات اقلیمی به عنوان یکی از تهدیدها از دیگر مواردی بود که در بیانیه پایانی به آن اشاره شد.

همچنین در بند ۵۲ این بیانیه که به ایران اختصاص یافته آمده است: « ما متعهدیم که ایران هرگز سلاح هسته‌ای تولید نکند. ما از بحث های اساسی میان شرکت کنندگان در مذاکرات برجام و مذاکرات جداگانه با آمریکا استقبال می‌کنیم تا به توافقی برای بازگشت متقابل ایالات متحده و ایران به پیروی برجام دست یابیم.»

XS
SM
MD
LG