لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

ناتو در بیانیه خود حمایت ایران از «نیروهای نیابتی» را محکوم کرد


رییس جمهوری آمریکا در کنار سایر سران ناتو
رییس جمهوری آمریکا در کنار سایر سران ناتو

اجلاس سران سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز دوشنبه ۲۴ خرداد با انتشار بیانیه ای در بروکسل از ایران خواست همه فعالیت های موشکی بالستیکی مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف و از اقدامات بی ثبات کننده خودداری کند.

در بند ۵۲ این بیانیه که به ایران اختصاص یافته آمده است: « ما متعهدیم که ایران هرگز سلاح هسته‌ای تولید نکند. ما از بحث های اساسی میان شرکت کنندگان در مذاکرات برجام و مذاکرات جداگانه با آمریکا استقبال می‌کنیم تا به توافقی برای بازگشت متقابل ایالات متحده و ایران به پیروی برجام دست یابیم.»

ناتو در بخش دیگری از بیانیه خود تاکید کرده است: « ما از رسیدن به هدف منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ناشی از برجام و اطمینان یافتن از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کنیم. جلوگیری از بالا گرفتن تنش و حفظ فضای مذاکره از سوی ایران بسیار حیاتی است.»

سران سازمان آتلانتیک شمالی در این بیانیه گفته اند: «ما برای اطمینان یافتن از اجرای تعهدات مربوط به پیمان منع گسترش و سایر تعهدات توسط ایران، قویا از آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای حمایت می کنیم. برجام تقویت و ترمیم و به طور کامل اجرا شده، می تواند راه را برای رفع نگرانی های بیشتر منطقه ای و امنیتی، از جمله حمایت از منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای هموار کند.»

همچنین در این بیانیه آمده است: «ما حمایت ایران از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیر دولتی، شامل تامین مالی، آموزش و گسترش فناوری موشکی و تسلیحاتی آنها را محکوم می‌کنیم. ما از ایران می‌خواهیم همه فعالیت موشکی بالستیکی مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف و از اقدامات بی ثبات کننده خودداری کند و نقش سازنده‌ای در تقویت ثبات منطقه‌ای و صلح ایفا نماید.»

در جریان اجلاس سران ناتو که از روز دوشنبه ۲۴ خرداد شروع شده است، دو موضوع مهم در کانون گفت‌وگوهای مقامات مسئول است. نخست، مسئله افغانستان از این رو که با توجه به خروج نیروهای نظامی آمریکایی نیازمند حمایت‌ها برای صلح و ثبات است. و دیگر مسئله مهم حمایت از اوکراین است به ویژه که روابط کی‌یف و مسکو در مورد تحرکات نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، شاهد برخی تنش‌ها است.

XS
SM
MD
LG