لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

شورای امنیت سازمان ملل از طالبان خواست اجازه سفر و ارسال کمک به افغانستان را بدهد


شورای امنیت سازمان ملل متحد، عکس از آرشیو
شورای امنیت سازمان ملل متحد، عکس از آرشیو

شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه هشتم شهریور و با صدور قطعنامه‌ای از طالبان خواست به کسانی که خواهان خروج از افغانستان هستند اجازه گذر بدهد و همچنین اجازه دهد کمک‌ها به مردم افغانستان منتقل شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روسیه و چین به این قطعنامه رای ممتنع دادند. پیشنهاد ایجاد «منطقه امن» در کابل که از سوی رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد شده بود هم در این قطعنامه آورده نشد.

این قطعنامه که از سوی ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه پیشنهاد شده بود، همچنین درخواست می‌کند طالبان حقوق بشر را محترم نگاه داشته و با تروریسم مقابله کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در جریان سخنرانی خود گفته بود: طالبان هم به صورت علنی و خصوصی گفته است که اگر شهروندانش (شهروندان افغانستان) خواستار خارج شدن از آنجا باشند ممانعتی به عمل نخواهد آورد و ما آنها را مسئول این گفته‌هایشان می‌دانیم.

ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام نیز روز دوشنبه هشتم شهریور و با حضور در کنفرانس خبری در پنتاگون اعلام کرد تمامی نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان خارج شدند و عملیات خارج کردن شهروندان آمریکایی و شهروندان آسیب‌پذیر افغانستان هم به پایان رسیده است.

XS
SM
MD
LG