لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

مایک پمپئو: هرگز اجازه نخواهیم داد که رژیم ایران مانند «یک تاجر اسلحه»‌ آزادانه سلاح خرید و فروش کند


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، یک روز پس از ثبت رسمی درخواست برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بار دیگر بر عزم راسخ آمریکا جهت جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی خرید و فروش اسلحه، تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۳۱ مرداد در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: «مردم آزادی‌دوست سرتاسر جهان می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران برای چهار دهه است که به فعالیت‌های تروریستی در سرتاسر جهان می‌پردازد.»

آقای پمپئو تاکید کرد: «نباید به آن‌ها اجازه داده شود که در هجدهم اکتبر امسال و طبق آن توافق کوته‌فکرانه دولت اوباما و بایدن، بتوانند تسلیحاتی که اروپا، خاورمیانه، و دوستان خوب ما در اسرائیل را تهدید کند خرید و فروش کنند. ما اجازه آن را نخواهیم داد و ظرفیت جلوگیری از آن را داریم و از تمامی ابزار دیپلماتیک که در اختیار داریم برای جلوگیری از وقوع آن استفاده خواهیم کرد.»

وزیر خارجه ایالات متحده در خصوص موضع متحدان اروپایی در برابر این درخواست آمریکا گفت: «این ناامیدکننده است؛ چون، همه رهبران جهان، تمامی همتایان من، به طور خصوصی به من می‌گویند که آمریکا دارد کار درست را انجام می‌دهد. هیچ‌کسی تاکنون پیش من نیامده تا برای دادن اجازه دسترسی ایران به این سیستم‌های تسلیحاتی، رایزنی کند. به همین خاطر، [واکنش آنها] برای من غیرقابل درک است. همراهی با روسیه و چین در چنین موضوع مهمی در این مقطع تاریخ در سازمان ملل، برای جهان بسیار خطرناک است.»

آقای پمپئو در عین حال تاکید کرد: «مردم آمریکا باید بدانند پرزیدنت ترامپ همواره کار درست را انجام می‌دهد و چه به تنهایی بایستیم و چه رهبری را برعهده داشته باشیم، اطمینان حاصل خواهیم کرد که جمهوری اسلامی ایران از آن صدها میلیون دلاری که می‌تواند با داشتن توانایی فروش اسلحه و تبدیل شدن به یک تاجر اسلحه در جهان، به دست آورد، محروم خواهد شد.»

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین در تشریح تهدیدها و حطراتی که از سوی رژیم ایران متوجه جهان است، گفت: «[ایران] کشوری است که حملات سایبری جدی انجام می‌دهد و اگر اجازه خرید و فروش ابزارهای تقویت‌کننده آن توانایی را پیدا کند، این امر نه تنها خطری برای منطقه، که خطری برای تمام جهان است.»

مایک پمپئو در پاسخ به پرسشی مورد واکنش‌های جهان به درخواست بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران گفت: «فراموش نکنید سرنشینان یک هواپیمای مسافربری که ایرانی‌ها پس از پرواز از فرودگاه هدف قرار دادند و صدها شهروند از کانادا و دیگر کشورهای جهان را کشتند. خطر جمهوری اسلامی ایران فقط محدود به مردم ایران نیست، این خطری برای خاورمیانه است و ده‌ها تلاش برای فعالیت‌های تروریستی را در همین چند سال گذشته در اروپا دنبال کرده‌اند. آن‌ها از ۴۰ سال پیش خطری برای جهان بوده و هستند و نباید اجازه داشته باشند، سلاح خرید و فروش کنند.»

وزیر خارجه آمریکا عصر پنجشنبه در یک نشست خبری در سازمان ملل متحد گفت: «من نامه بازگرداندن همه تحریم‌های ایران را به رئیس شورای امنیت ارائه دادم. پیام ما بسیار ساده است: ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد بزرگترین حامی تروریسم در جهان اجازه خرید و فروش اسلحه داشته باشد.»

XS
SM
MD
LG