لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

آمریکا رسما آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های ایران را به اطلاع شورای امنیت رساند


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده

ایالات متحده عصر روز پنجشنبه ۳۰ مرداد در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد، اقدام آمریکا برای آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های ایران که پس از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ تعلیق شده بودند را به اطلاع آن شورا رساند.

به گزارش مارگارت بشیر خبرنگار صدای آمریکا، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در نیویورک حضور دارد،‌ شخصا این نامه را به دیان دجانی نماینده اندونزی در سازمان ملل و رئیس شورای امنیت در ماه جاری تحویل داد.

در این نامه آمده است، پیرو پاراگراف ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، جهت اطلاع شورا، ایران به میزان چشم‌گیری از تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک عدول می‌کند.

در این نامه آمده است: در پی این اطلاعیه، ایالات متحده به عنوان یکی از شرکای پاراگرف ۱۰ در قطعنامه ۲۲۳۱، روند مندرج در پاراگرف‌های ۱۱ و ۱۲ قطعنامه که منجر به بازگرداندن تدابیر خاصی که تحت پاراگراف ۷ پایان یافته‌اند را آغاز می‌کند.

در این نامه همچنین آمده است: ایالات متحده این موضوع را پس از تلاش‌های وسیع کشورهای عضو جهت جاره‌جویی برای عدم تعهد ایران به تکالیفش به اطلاع شورا می‌رساند. از جمله این تلاش‌ها، اقدامات بریتانیا، فرانسه و آلمان برای وادار کردن ایران به اجرای تعهداتش تحت برجام بوده است.

تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر منقضی می‌شود و ایالات متحده آمریکا خواهان تمدید این تحریم تسلیحاتی است. تلاش آمریکا برای تمدید در شورای امنیت ناکام ماند و پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد مکانیسم بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را فعال می‌کند.

براساس بندی از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، اگر کشوری شاهد نقض تعهدات این توافق باشد، می‌تواند تقاضای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی را ارایه دهد.

XS
SM
MD
LG