لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

مایک پمپئو فهرستی از دستاوردهای سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ در رابطه با ایران، خاورمیانه، چین، و کره شمالی ارائه کرد


 سخنرانی آقای پمپئو از پیش در اورشلیم پایتخت اسرائیل ضبط شده بود و سه‌شنبه شب ۴ شهریور در مجمع ملی حزب جمهوریخواه پخش شد.
سخنرانی آقای پمپئو از پیش در اورشلیم پایتخت اسرائیل ضبط شده بود و سه‌شنبه شب ۴ شهریور در مجمع ملی حزب جمهوریخواه پخش شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود در مجمع ملی حزب جمهوریخواه با اشاره به مهمترین دستاوردهای سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ، از بین بردن قاسم سلیمانی،‌ خروج از برجام، و اعمال کارزار فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی را از جمله موفقیت‌‌های دولت ایالات متحده در چهار سال گذشته دانست.

سخنرانی آقای پمپئو از پیش در اورشلیم پایتخت اسرائیل ضبط شده بود و سه‌شنبه شب ۴ شهریور در مجمع ملی حزب جمهوریخواه پخش شد. این‌ها مواردی است که او در مورد نتایج سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ مورد اشاره قرار داد:

در مورد ایران:

آقای پمپئو در مورد دستاوردهای سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ در رابطه با ایران گفت: «وقتی ایران تهدید کرد، پرزیدنت [ترامپ] دستور حمله منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، تروریست ایرانی، را صادر کرد. او [سلیمانی] بیش از هر کس دیگری مسئول قتل و معلولیت صدها سرباز آمریکایی و هزاران مسیحی در سرتاسر خاورمیانه بود.»

آقای پمپئو همچنین با اشاره به خروچ پرزیدنت ترامپ از برجام و کارزار فشار حداکثری ایالات متحده بر ایران، گفت: «پرزیدنت [ترامپ] ایالات متحده را از توافق فاجعه‌بار هسته‌ای ایران خارج کرد و ایران، آیت‌الله، حزب‌الله، و حماس را زیر فشار گذاشت.»

سخنرانی آقای پمپئو از پیش در اورشلیم پایتخت اسرائیل ضبط شده بود و در مجمع ملی جمهوریخواهان پخش شد.
سخنرانی آقای پمپئو از پیش در اورشلیم پایتخت اسرائیل ضبط شده بود و در مجمع ملی جمهوریخواهان پخش شد.

در مورد خاورمیانه:

آقای پمپئو در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با موفقیت‌های دولت پرزیدنت ترامپ در خاورمیانه گفت:‌ «پرزیدنت [ترامپ] همچنین سفارت آمریکا را به همین شهر خدا، یعنی اورشلیم، پایتخت به حق میهن یهودیان، منتقل کرد و همین دو هفته پیش، پرزیدنت یک توافق صلح تاریخی را میان اسرائیل و امارات متحده عربی رقم زد. این توافقی است که نوادگان ما در کتاب‌های تاریخ‌شان در مورد آن خواهند خواند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود:‌ «وقتی پرزیدنت [ترامپ] روی کار آمد، اسلامگرایان افراطی سر شهروندان آمریکایی را قطع می‌کردند و قلمروی تحت تصرف داعش به اندازه بریتانیا بود. اما امروز، به دلیل عزم و رهبری پرزیدنت، خلافت اسلامی نابود شده و از بین رفته است. ابوبکر البغدادی، رهبر اهریمنی آن، هم مرده و سربازان شجاع ما در حال بازگشت به خانه هستند.»

در مورد چین:

مایک پمپئو همچنین افشای ماهیت واقعی چین برای جهانیان را یکی دیگر از دستاوردهای سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ دانست. وی گفت: «در چین، [پرزیدنت ترامپ] پرده تجاوزگری غارتگرانه حزب کمونیست چین را کنار زد. پرزیدنت [ترامپ] چین را به خاطر لاپوشانی کردن در مورد ویروس چینی و اجازه دادن به گسترش مرگ و ویرانی اقتصادی در آمریکا و سرتاسر جهان مسئول نگه داشت و تا زمانی که عدالت اجرا شود، از پا نخواهد نشست. پرزیدنت ترامپ اطمینان داده است که جاسوسان حزب کمونیست چین که در کسوت دیپلمات در آمریکا حضور دارند یا به زندان افتاده‌اند یا به چین بازگردانده می‌شوند، و او به توافق مضحک و ناعادلانه تجاری با چین، که شکافی در اقتصاد ما ایجاد کرده بود، پایان داد. تمامی آن فرصت‌های شغلی در حال بازگشت به خانه هستند.»

در مورد کره شمالی:

در کره شمالی، پرزیدنت ترامپ تنش را پایین آورده و بر خلاف تمامی پیش‌بینی‌ها، رهبری کره شمالی را به میز مذاکره کشاند. هیچ‌گونه آزمایش هسته‌ای انجام نشد، هیچ موشک دوربردی آزمایش نشد، و آمریکایی‌های دربند در کره شمالی به خانه آمده و به خانواده خود ملحق شدند، و بقایای ده‌ها تن از قهرمانان ما که در کره جنگیده بودند هم به خانه بازگردانده شد.»

XS
SM
MD
LG