لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

در راستای اجرای طرح پرزیدنت ترامپ برای کاهش حضور نظامی ایالات متحده در عراق، نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا پایگاه تاجی را ترک کردند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

به دنبال تاکید پرزیدنت ترامپ بر خروج نیروهای ایالات متحده از عراق،‌ ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا روز یکشنبه ۲ شهریور پایگاه نظامی تاجی در عراق را ترک کردند و آن را به نیروهای امنیتی عراقی تحویل دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ائتلاف بین‌المللی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «انتقال پرسنل نظامی ائتلاف بخشی از یک طرح وسیع‌تر هماهنگ شده با دولت عراق است.»

در این بیانیه گفته شده است که اردوگاه تاجی – در ۲۰ کیلومتری شمال بغداد – پذیرای حداکثر دو هزار نیروی ائتلاف بوده که بیشتر آنها تابستان امسال آنجا را ترک کرده‌اند.

خروج این نیروها از پایگاه تاجی چند روز پس از تاکید پرزیدنت ترامپ بر خروج شمار بیشتری از نیروهای آمریکایی از عراق روی می‌دهد. رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در جریان دیدار با نخست وزیر عراق در کاخ سفید با تاکید بر توان نیروهای نظامی آمریکا گفت که پاسخ آمریکا به مهاجمان، حمله‌ای به مراتب شدیدتر خواهد بود.

پرزیدنت ترامپ همچنین در مورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق گفته بود: «ما تقریبا به سرعت در حال خروج نیروهایمان از عراق بوده‌ایم و چشم‌انتظار روزی هستیم که نیازی نباشد آن‌جا باشیم. امیدواریم عراق بتواند اوضاع خودش را اداره کرده و از خود دفاع کند. آن‌ها مدت‌ها پیش از این که ما حضوری داشته باشیم، خودشان این کار را انجام می‌دادند.»

XS
SM
MD
LG