لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

وزیران خارجه آمریکا و عربستان درباره «حمله ایران در دریای عرب» گفت‌و‌گو کردند


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد با فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی گفت‌وگو کرده و «حمله اخیر ایران در دریای عرب» از محورهای این گفت‌وگو بوده است.

وزیر خارجه آمریکا در این پیام که شامگاه دوشنبه ۱۸ مرداد منتشر شد گفت: «دوباره امروز با وزیر خارجه عربستان سعودی در مورد حمله اخیر ایران در دریای عرب و همکاری‌های مستمر امنیتی، گفت‌وگو کردم.»

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «ما همچنین در مورد حمایت از آتش‌بس در یمن و نیاز به پیشرفت در حقوق بشر، صحبت کردیم.»

آنتونی بلینکن ساعاتی پیشتر در جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل در مورد حمله به کشتی مرسر استریت که به ایران نسبت داده شده گفت این حمله بدون پاسخ نمی‌ماند و افزود جهان نمی‌تواند اجازه دهد چنین اقداماتی بدون مجازات بماند.

آقای بلینکن افزود: «این بر عهده تمامی کشورها است که کسانی را که مسئول هستند، پاسخگو نگه دارند. در غیر این صورت، فقط حس معافیت از مجازات آن‌ها تقویت می‌شود و در زیرپا گذاشتن نظم کشتیرانی،‌ جسورتر می‌شوند.»

حمله پهپادی به نفت‌کش ام‌وی مرسر استریت ابتدا اواخر پنجشنبه ۷ مرداد صورت گرفت و سپس در روز جمعه ۸ مرداد حمله پهپادی دیگری به آن در آب‌های آزاد و در شمال دریای عرب انجام گرفت که مرگبار بود. این نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه بوده است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، ایران و گروه‌های نیابتی‌ آن در منطقه بارها از پهپادها در حملات خود استفاده کرده‌اند.

نفتکش مرسر استریت که با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد، متعلق به ژاپن و تحت مدیریت شرکت زودیاک است که مالکیت اسرائيلی دارد. دو خدمه این کشتی که شهروندان بریتانیا و رومانی بودند، در پی این حمله کشته شدند. آمریکا، بریتانیا و اسرائيل می‌گویند که این حمله کار ایران بوده است، تهران این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG