لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

امانوئل مکرون و ابراهیم رئیسی گفت‌وگو کردند؛ فرانسه خواستار بازگشت سریع ایران به مذاکرات وین شد


امانوئل مکرون و ابراهیم رئیسی تلفنی گفتگو کردند
امانوئل مکرون و ابراهیم رئیسی تلفنی گفتگو کردند

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در گفت‌و‌گویی تلفنی با ابراهیم رئیسی از ایران خواست تا بلافاصله به مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام بازگردد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای مکرون خواستار ازسرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین شد و از ایران خواست تا به تمامی فعالیت‌هایی که ناقض توافق سال ۲۰۱۵هستند پایان دهد.

خبرگزارش آسوشیتدپرس نیز نوشته است که رئیسی در گفت‌وگو با مکرون تاکید کرده است که ایران در «تامین امنیت» و حفظ «بازدارندگی» در خلیج فارس و دریای عمان «بسیار جدی» است.

این سخنان در شرایطی است که کشورهای مختلف از جمله آمریکا و بریتانیا در روزهای اخیر گفته‌اند که بر اساس اسناد، ایران به کشتی مرسر استریت با استفاده از پهپاد حمله کرده است. در آن حمله یک بریتانیایی و یک رومانیایی کشته شدند.

رئیسی گفته است که ایران به طور مرتب «با عوامل سلب کننده امنیت» در خلیج فارس و دریای عمان مقابله می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، رئیسی از پاریس به خاطر حمایت از لبنان تشکر کرده است. او گفته است که ایران از هرچیزی که باعث پیشبرد «ثبات» شود حمایت می‌کند. ایران از حامیان اصلی گروه حزب ا‌لله است.

خبرگزاری‌های داخل ایران نیز گزارش داده‌اند که رئیس جمهوری اسلامی ایران با همتای فرانسوی خود در مورد «روابط دو کشور» گفت وگو کرده و خواهان آن شده که در هر مذاکره ای «حقوق ملت ایران تامین شود.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، «ایرنا»، ابراهیم رئیسی، در این گفتگو از « نقض مکرر و فاحش تعهدات از سوی آمریکا و همچنین عدم پایبندی سه کشور اروپایی عضو برجام به تعهدات خود در این توافق» انتقاد کرده و مدعی شده است آمریکا « با وضع تحریم‌های جدید تعهدات خود را به‌طور آشکار نقض کرده» است.

رئیسی، روز پنجشنبه گذشته در مراسم تحلیف خود گفته بود: «تحریم ها باید لغو گردد و از هر طرح دیپلماتیک که این هدف را محقق کند حمایت می کنیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن اعلام آمادگی برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام و ابراز امیدواری نسبت به روی آوردن ایران به راه‌حل‌های دیپلماتیک، تاکید کرده است که آمریکا از منافع امنیت ملی خود و شرکایش دفاع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG