لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

ارتش ایالات متحده می‌گوید در حمله به نفت‌کش در سواحل عمان از «پهپاد» استفاده شده است


تصویری از یک هلیکوپتر بر روی ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان در دریای عرب
تصویری از یک هلیکوپتر بر روی ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان در دریای عرب

نیروی دریایی ایالات متحده می‌گوید که حمله‌ای که پنجشنبه ٧ مرداد به نفت‌کش تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی در سواحل عمان انجام شد یک «حمله پهپادی» بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرماندهی مرکزی ایالات متحده روز شنبه ٩ مرداد با انتشار بیانیه‌ای افزود نفت‌کش «مرسر استریت» که با مالکیت ژاپنی و تحت پرچم لیبریا است، توسط ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان اسکورت می‌شود.

در این بیانیه آمده است: «کارشناسان مواد منفجره در نیروی دریایی ایالات متحده برای حصول اطمینان از این که هیچ خطر دیگری متوجه خدمه نیست، در این نفت‌کش هستند و آماده‌اند از تحقیقات در این باره حمایت کنند.» این بیانیه می‌افزاید، نشانه‌های اولیه به وضوح حاکی از یک حمله پهپادی است.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، روز جمعه ٨ مرداد ایران را مسئول این حمله دانست؛ حمله‌ای که منجر به کشته‌شدن دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی شد.

تنش‌ها میان اسرائیل و ایران در ماه‌های اخیر و همزمان با توقف مذاکرات وین بالا گرفته است. در ماه‌های گذشته کشتی‌های مرتبط با اسرائیل هدف قرار گرفته‌اند و مقامات اسرائیل جمهوری اسلامی را مسئول این حملات معرفی کرده‌اند. در همین حال هدف قرار گرفتن برنامه هسته‌ای ایران در یک سلسله حملات نیز به اسرائیل نسبت داده شده است.

XS
SM
MD
LG