لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۹

درخواست اسرائیل از جامعه جهانی برای مقابله با ایران در پی حمله به نفت‌کش در سواحل عمان


یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل و نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل - آرشیو
یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل و نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل - آرشیو

در پی حمله به یک نفت‌کش تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی در سواحل عمان و کشته شدن دو تن از خدمه این کشتی، وزیر خارجه اسرائیل ایران را به دست داشتن در آن حمله متهم کرد و از جامعه جهانی خواست با آن چه که او «صادر‌کننده تروریسم» خواند، مقابله کند.

یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل در دو توئیت پیاپی نوشت: «من از سفارتخانه‌هایمان در واشنگتن، لندن، و سازمان ملل خواسته ام که گفتگو با مقامات کشورهای میزبان و نهادهای مربوطه در سازمان ملل درباره این حادثه را آغاز کنند.»

او ادامه داد: «ایران صرفا مشکل اسرائیل نیست، بلکه صادر کننده تروریسم، نابودی، و بی ثباتی است که به همه ما آسیب می رساند.»

آقای لاپید همچنین افزود در گفتگو با دامنیک راب، همتای بریتانیایی خود، بر ضرورت پاسخ قاطع به حمله‌ای که جان یک شهروند بریتانیایی را گرفته، تاکید کرده است.

در همین زمینه دیروز جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، عصر جمعه در کنفرانس خبری تلفنی گفت: «ما از گزارش‌هایی که دریافت کرده‌ایم عمیقا نگران هستیم و وضعیت را از نزدیک زیر نظر داریم. ما فورا با ... شرکای بین المللی‌مان در حال رایزنی هستیم تا به حقایق دست بیابیم.»

مقامات ناوگان پنجم آمریکا و همچنین ستاد فرماندهی مرکزی به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که در حال کمک‌رسانی به این نفتکش هستند و بررسی‌های اولیه حاکی از حمله پهپادی به این کشتی است.

تنش‌ها میان این اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر و همزمان با توقف مذاکرات هسته ای وین و روی کار آمدن دولت جدید در اورشلیم بالا گرفته است. در ماه‌های گذشته کشتی‌های مرتبط با اسرائیل هدف قرار گرفته‌اند و مقامات اسرائیل، تهران را مسئول این حملات معرفی کرده‌اند. در همین حال هدف قرار گرفتن برنامه هسته‌ای ایران در یک سلسله حملات نیز به اسراییل نسبت داده شده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG