لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

ادامه مذاکرات هسته‌ای در وین؛ گفتگوها میان آمریکا و طرفین برجام بدون حضور ایران


گرند هتل در وین - آرشیو
گرند هتل در وین - آرشیو

مذاکرات وین در مورد بازگشت آمریکا و ایران به چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به اشکال مختلف در جریان است. اما به نظر نمی‌رسد در این دور نتیجه‌ای نهایی حاصل شود.

به گزارش گیتا آرین از بخش فارسی صدای آمریکا، روز دوشنبه ۲۴ خرداد، سرپرست‌های هئیت‌های بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، و آلمان، با آمریکا و بدون ایران، جلسه داشتند.

هئیت روسی به تنهایی در روز یکشنبه با هئیت ایرانی گفتگو کرده بود.

گیتا آرین می‌گوید اکنون دیگر نماینده روس هم متقاعد شده که این مذاکرات به این زودی نتیجه نخواهند داد. میخائیل اولیانف، در توئیتی، سخنان رئيس هیئت مذاکره کننده ایرانی در روز اول دور ششم گفتگوهای احیای برجام را تائید کرده است. عباس عراقچی گفته بود بعید می‌داند این هفته مذاکرات به نتیجه نهایی برسد و این طور که از پاسخ اولیانف برمی آید، کار روی پیش نویس توافق تا انتخابات ایران نهایی نخواهد شد.

اما طبق آن توئیت، طرف روسی نسبت به نتیجه بخش بودن مذاکرات خوشبین است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران هم روز دوشنبه در کنفرانس خبری خود گفته است که بعید است این دور آخر مذاکرات باشد.

پس از جلسه کمیسیون مشترک در روز شنبه، الن متان، سخنگوی انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام از طرف اتحادیه اروپا، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که از این به بعد مذاکرات در اشکال مختلف دو جانبه و گروهی انجام می‌گیرد تا به نتیجه نهایی نزدیک شود. این‌طور که پنجشبنه جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به شورای امنیت سازمان ملل گفت، هنوز یک راه طولانی در پیش است.

رافائل گروسی، رئيس آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیشتر در مصاحبه ای با سایت خبری اکسیوس گفته است که توافق هسته ای با ایران برای نظارت بر فعالیت‌های ایران ضروری است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG