لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۸

وزارت خارجه آمریکا: رفع تحریم از چند فرد و شرکت ایرانی ارتباطی با برجام ندارد


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ خرداد گفت رفع تحریم از پنج مقام و شرکت ایرانی هیچگونه ارتباطی با گفت‌وگوهای غیرمستقیم جاری با ایران برای احیای توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ ندارد.

ند پرایس در نشست خبری روزانه خود تصریح کرد خارج کردن اسامی از فهرست تحریم‌ها، همانطور که در بیانیه اشاره شده، نتیجه یک تغییر رفتار یا وضعیت تاییدشده در طرف‌های تحریم شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرد سه مقام سابق دولت ایران و دو شرکت را، که به دلیل تلاش برای فروش محصولات پتروشیمی ایران تحریم شده بودند، از فهرست تحریم‌ها خارج کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در همین ارتباط گفت: تحریم‌ها به خودشان ختم نمی‌شوند، تحریم‌ها ابزاری برای خاتمه دادن هستند. هر بار ما تحریمی را وضع می کنیم، امید ما این است که به واسطه یک تغییر تاییدشده رفتار، یا تغییر تاییدشده وضعیت، ما روزی آن تحریم‌ها را برداریم، زیرا این بدان معاناست که از یک طریق یا طریق دیگر، اهداف سیاست ما تامین شده است.

وی اضافه کرد: خارج کردن برخی از فهرست تحریم، که امروز اعلام شد، بار دیگر تعهد ما را به لغو تحریم‌ها در صورت تغییر رفتار یا وضعیت اشخاص تحریم شده نشان می‌دهد. با این حساب، خارج کردن از فهرست تحریم‌ها یک امر عادی است.

ند پرایس در ادامه تاکید کرد که اقدام امروز با برجام یا مذاکراتی که با ایران در وین با هدف احیای برجام در جریان است هیچ ارتباطی ندارد.

XS
SM
MD
LG