لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

آلمان خواستار تسریع مذاکرات «احیای برجام» شد؛ ایران: توافق پیش از انتخابات بعید است


مذاکرات وین - ۲۲ خرداد
مذاکرات وین - ۲۲ خرداد

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا با هدف احیای توافق برجام روز شنبه ۲۲ خرداد در وین ادامه یافت و عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران بیان کرد که بعید است که توافقی پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران، رخ دهد.

به گزارش رویترز، دور ششم مذاکرات در زیرزمین یک هتل لوکس با حضور ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا آغاز شد.

ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم با هم گفتگو می کنند. طرف آمریکایی در مذاکرات، به خاطر مخالفت ایران با انجام گفتگوهای مستقیم، در هتل دیگری در آن سوی خیابان حضور دارد و نماینده اروپا نقش میانجی میان ایران و آمریکا را بازی می کند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز شنبه گفت پیشرفت‌هایی حاصل شده است اما مذاکرات فشرده ای بر سر مسائل باقی مانده از جمله چگونگی برداشتن گام‌های طرفین جریان دارد.

در همین حال، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که در مذاکرات احیای برجام حضور ندارد در گفتگو با رویترز از همه طرفین خواستار نشان دادن انعطاف‌پذیری و عملگرایی شد تا مذاکرات سرعت بیشتری پیدا کند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، سرپرست هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی در وین است، و عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، نیز سرپرست هیئت ایرانی است.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام را بر عهده دارد.

طرف‌های مختلف مذاکرات، پیشتر گفته بودند که نگارش متن پیش‌نویس توافق آغاز شده و در مراحل نهایی است و ابراز امیدواری کرده بودند که در دور ششم بتوانند به توافق دست یابند.

XS
SM
MD
LG