لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

بلینکن: تا زمانی که ایران رفتار خود را تغییر ندهد، تحریم‌های غیرمرتبط با برجام پابرجا می‌ماند


وزیرخارجه آمریکا در جریان جلسه روز سه‌شنبه کمیته سنا
وزیرخارجه آمریکا در جریان جلسه روز سه‌شنبه کمیته سنا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان جلسه‌ای در یکی از کمیته‌های سنا در خصوص لغو تحریم‌های ایران در صورت احیای توافق هسته‌ای برجام گفت حتی در آن حالت هم صدها مورد از تحریم‌های وضع شده علیه ایران فعال خواهد ماند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد در گزارشی اعلام کرد وزیر خارجه ایالات متحده در خصوص تحریم‌های ایران گفت: «پیش‌بینی من این است که حتی اگر بازگشت به رعایت برجام هم عملی شود، صدها تحریم [علیه ایران]، از جمله تحریم‌هایی که در دولت ترامپ اعمال شد، سر جای خود باقی خواهد ماند.»

آنتونی بلینکن افزود: «اگر تحریم‌ها مغایر با برجام نباشند پابرجا می‌مانند، تا زمانی که ایران رفتار خود را تغییر دهد.»

سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا در این جلسه از وزیر خارجه آمریکا پرسید:‌ «آیا منصفانه است که بگوییم وقتی توافق هسته‌ای برجام در حال اجرا بود، ایران به فعالیت‌ برای دستیابی به موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های برهم زننده خود در منطقه ادامه می‌داد؟»

آنتونی بلینکن در پاسخ گفت:‌ «متاسفانه فعالیت‌هایش در آن حوزه‌ها فقط بدتر شد.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «برنامه هسته‌ای ایران به سمت جلو پیش می‌رود. خارج شدن ترامپ از توافق و وضع تحریم‌ها ایران را به سمت غنی‌سازی در سطوح بالا و ساخت سانتریفوژهای پیشرفته‌، پیش برد.»

وزیر خارجه آمریکا یک روز پیشتر در جلسه‌ای با کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با اشاره به اهمیت مهار کردن معضل هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت، چنان‌چه ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد یا در آستانه دست‌یابی به چنین جنگ‌افزاری باشد، خطر اقدامات شرورانه آن به شدت افزایش خواهد یافت.

آمریکا در هفته‌های گذشته در مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق هسته‌ای برجام در وین، حضور داشته است. دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته خواهان اجرای تعهدات در مقابل اجرای تعهدات است و اگر ایران به مفاد توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG