لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

آمانو: بازرسی از پادگان پارچین در مذاکرات اتمی با تهران اولویت دارد


آمانو: بازرسی از پادگان پارچین در مذاکرات اتمی با تهران اولویت دارد
آمانو: بازرسی از پادگان پارچین در مذاکرات اتمی با تهران اولویت دارد

خبرگزاری رویترز – سنت گلن سویس:
بازرسی از یک پایگاه عمده نظامی ایران، به گفته یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، اولویت این تشکیلات نظارتی سازمان ملل متحد در جریان از سرگیری مذاکراتش با دولت جمهوری اسلامی است. آقای آمانو امروز، جمعه، گفت ایران هنوز به درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی، مستقر در وین، در مورد مجاز شناختن بازرسان برای دیدار از پایگاه پارچین واکنشی مثبت ارائه نداده است. آقای آمانو در حاشیه کنفرانسی در سنت گلن سویس به خبرنگاران گفت ولی ما مایلیم مسئله پارچین را پیگیری کنیم - که به اعتقاد آژانس بین المللی انرژی اتمی ممکن است در آنجا تحقیقات اتمی مرتبط با امور نظامی انجام گرفته باشد. آقای آمانو گفت «لازم است که ما به تمامی مسائل حل نشده بپردازیم اما پارچین برای ما یک اولویت است، و ما باید از آنجا شروع کنیم».

دیپلمات های غربی می گویند بنظر می رسد ایران از پاسخ دادن به درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی از پارچین طفره می رود. یپلمات ها همچنین حدس می زنند که ایران ممکن است سرگرم پاک کردن این پایگاه واقع در جنوب شرقی تهران از هرگونه مدرک و اثر ثابت کننده جرم تا پیش از موافقت با بازرسی ها باشد. تهران این سوء ظن را تکذیب کرده است.

آقای آمانو گفته است آژانس متوجه بعضی فعالیت ها در پارچین شده است و دیپلمات های غربی این اظهار نظر وی را چنین تعبیر می کنند که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با توجه به تصاویر ماهواره ای، به احتمال انجام عملیاتی برای پاکسازی در پایگاه پارچین ظنین است.

آقای آمانو امروز هنگامی که از وی پرسیده شد منظورش از بعضی «فعالیت ها» چیست گفت «ما در آنجا نفرات نداریم و نمی توانیم بگوئیم این فعالیت ها چیست.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز های ۱۴ و ۱۵ ماه مه (۲۵ و ۲۶ اردیبهشت) به فاصله یک هفته پیش از آنکه جمهوری اسلامی و قدرت های جهانی دومین دور مذاکرات گسترده تر سیاسی خود را در بغداد انجام دهند، مذاکره خواهند کرد. آقای آمانو گفت برداشت من این است که تمایل به حل و فصل مسئله ایران از طریق تماس و گفتگو این بار قوی تر از گذشته است. اشاره او به از سرگرفتن دیپلماسی میان ایران و قدرت های جهانی در استانبول در ماه گذشته پس از وقفه ای یک ساله و توام با تشنج بود. آقای آمانو گفت «اخیرا ما شاهد ایجاد آتمسفری مثبت هستیم ولی لازم است به نتایج سازنده ای هم برسیم».

آژانس بین المللی انرژی اتمی در مذاکراتش با ایران خواستار پاسخ تهران به پرسش هائی است که در گزارش خود در ماه نوامبر مطرح ساخت، و حاوی مواردی است که آژانس از آنها به عنوان موارد مشکوک پیرامون تحقیقات و انجام فعالیت هائی مرتبط با تسلیحات اتمی یاد کرده است. ایران این موارد را به عنوان اتهاماتی جعلی و ساختگی رد می کند. مذاکرات طرفین در دو جلسه ای که اندکی پیشتر در سال جاری در تهران برگزار شد، بخصوص در مورد پایگاه نظامی پارچین، که مقامات ایران می گویند یک پایگاه فاقد هرگونه ارتباط با برنامه اتمی است، به پیشرفتی محسوس منجر نشد.
ایران گفته است فقط در صورتی به درخواست راجع به پارچین رسیدگی می کند که در مورد چارچوبی گسترده برای حل و فصل پرسش های آژانس توافقی حاصل شده باشد.

غرب فعالیت های اتمی ایران را سرپوشی برای تولید بمب اتمی می داند و خواستار تضمین هائی قابل تائید در مقابل تکذیب های تهران است. بازرسی های سرزده توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و محدود ساختن ظرفیت های غنی سازی اورانیوم از جمله این موارد است.
ایران داشتن برنامه ای برای تولید بمب اتمی را تکذیب می کند و می گوید غنی سازی اورانیوم را صرفا برای مقاصد صلح آمیز از جمله تولید انرژی انجام می دهد. اورانیوم غنی شده می تواند هم برای تولید سوخت در نیروگاه برق اتمی مورد استفاده قرار گیرد - که هدف اعلام شده ایران است، و اگر بیشتر تصفیه شود ماده ای اصلی و قابل استفاده برای تولید بمب اتمی است.

XS
SM
MD
LG