لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۶

خطر اتمی ايران در کانون توجه رسانه ها و مقامات اسراييل


روزنامه های اسراييل به نقل از يک مقام اسراييلی، و اطلاعات فاش شده در آمريکا، روز يکشنبه، نوشتند ايران به طرز چشمگيری در توليد سلاح های هسته ای پيشرفت کرده است. نخست وزير اسراييل در واکنش به اين گزارش ها گفت ايران نبايد به سلاح های اتمی دست يابد.

روزنامه هاآرتص، منتقد بنيامين نتانياهو، روز يکشنبه در گزارشی به نقل از مقام های دفتر نخست وزيری اسراييل و برخی اطلاعات فاش شده از منابع اطلاعاتی آمريکا به تشديد فعاليت های تهران در توليد سلاح های اتمی اشاره کرده است.

انتشار اين گزارش به بحث حمله به تاسيسات اتمی ايران و زمان آن در محافل دولتی و جامعه اسراييل شدت بخشيده است.

آقای نتانياهو در جلسه کابينه اسراييل گفت: ايران نبايد به سلاح های اتمی دست يابد. ما به پيشرفت های قابل توجهی در دفاع موشکی از اسراييل دست يافته ايم. اما نمی توان ادعا کرد مشکلاتی در اين زمينه وجود ندارد، زيرا وجود دارد. اما همه خطراتی که در اين زمينه وجود دارد در مقابل خطر ديگری که با آن مواجه ايم کوچک به نظر می آيد. بنابراين تکرار می کنم ايران نبايد به سلاح های اتمی دست يابد.

روزنامه هاآرتص می گويد بر اساس آخرين برآوردهای اطلاعاتی، ايران به طرز چشمگيری در توليد سلاح های اتمی پيشرفت کرده است. وزير علوم و فن آوری اسرايئل می گويد: تحريم ها به توقف برنامه های هسته ای ايران کمک نکرده است. کاملاً روش است که ايران به توليد سلاح های هسته ای نزديک شده است و اين واقعيت با آنچه من مدت ها گفته ام، همخوانی دارد. تحريم های به اجرا گذاشته شده عليه ايران واقعاً کمک نکرده است.

در همين حال وزير دارايی اسراييل انتشار اينگونه گزارش ها را مخرب خواند. او می گويد حمله به ايران که از حساسيت بسياری برخوردار است نبايد علناً در رسانه ها بحث شود.

حمله نظامی به ايران در تقابل با خواست باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا است که می خواهد برنده انتخابات رياست جمهوری در ماه نوامبر شود و به ديپلماسی بين المللی برای توقف برنامه های هسته ای ايران زمان دهد. ايران نيز می گويد برنامه های هسته ای اش هدف های صلح آميز دارد و تهديد کرده است در مقابل هرگونه حمله نظامی، تلافی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG