لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

گزارشی از دادگاه توماج صالحی؛ وکیل پرونده: تصمیم دادگاه در یک هفته ابلاغ خواهد شد


تصویر توماج صالحی در موزیک ویدیو سوراخ موش
تصویر توماج صالحی در موزیک ویدیو سوراخ موش

وبسایت نشریه هم‌میهن گزارشی اختصاصی از دادگاه بی‌سر و صدای توماج صالحی منتشر کرده که در آن وکیل توماج، اتهامات او و روند دادگاه را توضیح داده است.

به گفته وکیل پرونده، اتهامات توماج شامل «افساد فی‌الارض، همکاری با دولت متخاصم، فعالیت تبلیغی علیه نظام و دعوت به اغتشاش» است.

امیر رئیسیان به هم‌میهن گفت: «امروز (یکشنبه) دادگاه به ریاست آقای براتی برگزار و در نهایت ختم رسیدگی از سوی دادگاه اعلام شد؛ بر این اساس دادگاه مبادرت به صدور رای خواهد کرد و تصمیم دادگاه بر اساس قانون در یک هفته به ما ابلاغ خواهد شد».

او در پاسخ به این پرسش که «مهم‌ترین اتهام‌های توماج چیست و کیفرخواست چه بوده است»؟ می‌گوید: « مهمترین اتهامات عبارتند از افساد فی‌الارض با این توضیح که دادسرا مدعی است که موکل با انتشار توییت‌هایش مرتکب نشر اکاذیب به شکل گسترده و در نهایت موجب افساد فی‌الارض شده است؛ اتهام دیگر مصاحبه با رسانه سی‌بی‌سی که یک رسانه کانادایی است، مصداق همکاری موکل با دولت کانادا تلقی شده و از آنجایی که دولت کانادا از نظر دادسرای اصفهان دولت متخاصم محسوب می‌شود در نتیجه این مصاحبه مصداق همکاری با دولت متخاصم تلقی شده است.»

به گفته آقای رئیسیان اتهام دیگر توماج صالحی «دعوت مردم به بیان خواسته‌ها و مطالبات خودشان» و «دعوت به آشوب و اغتشاش» عنوان شده است. اتهامات دیگر توماج صالحی «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» و «توهین به بنیانگذار انقلاب و رهبری نظام» و «اخلال در نظم» و «نشر اکاذیب» که در کیفرخواست به موکل منتسب شد.»

وکیل توماج صالحی می‌گوید: «به همه اتهامات پاسخ داده شد و دفاعیات ما در رابطه با اتهامات آقای صالحی در مورد تک‌تک اتهامات ارائه شد. زمان ملاقات موکل در مجموع نیم ساعت در بازداشتگاه اطلاعات اصفهان به ما داده شد و حجم اتهامات فراتر از این بود که در این نیم ساعت حتی بتوانیم یک‌یک اتهامات را برای موکل تبیین کنیم.»

پیش‌تر و در پی انتشار خبر برگزاری دادگاه توماج صالحی یی‌ون ری، نماینده پارلمان آلمان که از جمله کفیلات سیاسی توماج صالحی است، در توییتی با بازنشر خبر مربوط به برگزاری مخفیانه دومین جلسه دادگاه توماج پشت درهای بسته پرسید: «رژیم ایران از چه چیزی می‌ترسد؟» او در ادامه هشدار داد حکم توماج ممکن است هر آن اعلام شود و به همین خاطر، باید در مورد او آگاهی‌رسانی شود و ساکت ننشست.
برگزاری مخفیانه دومین جلسه دادگاه توماج صالحی در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته با اشاره به برگزاری غیرعلنی اولین جلسه دادگاه توماج صالحی و عدم دسترسی او به وکیل اعلام کرده بود وضعیت این معترض زندانی را «به‌دقت» تحت نظر دارد.

این وزارت‌خانه روز شنبه ۳ تیر در صفحه توئیتر فارسی خود، با یادآوری گزارش‌های پیشین درباره «شکنجه» توماج صالحی در زمان بازداشت و «نیاز او به مراقبت‌های فوری پزشکی» نسبت به «رفتار خشن رژیم با توماج» عمیقاً ابراز نگرانی کرده و خواستار خاتمه آن شده بود.

وزارت خارجه آمریکا وضعیت این معترض زندانی را «آخرین نمونه از اعمال سرکوب مداوم توسط رژیم با هدف خاموش کردن و ارعاب مخالفان» خوانده و از مقامات ایران خواسته است که «توماج صالحی و همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند.»

همچنین کفیلان سیاسی توماج صالحی پیشتر از برگزاری اولین جلسه دادگاه این رپر زندانی در روز یکشنبه ۲۸ خردادماه پشت درهای بسته خبر داده بودند.

نمایندگان پارلمان‌های آلمان، اتریش، و ایتالیا که از جمله کفیلان سیاسی توماج صالحی به شمار می‌روند، در ویدیویی مشترک خاطرنشان کرده بودند که این دادگاه غیرعلنی «بدون اعلام رسمی» و «بدون پوشش رسانه‌ای» برگزار شده است.

اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی، پیشتر در گفت‌وگو با صدای آمریکا با تأکید بر این که کارهای توماج صالحی برگرفته از دردهای مردم بوده، گفته است که او «زیر شدیدترین شکنجه‌ها بوده و برگزاری دادگاه پیشین او به صورت ویدئو کنفرانس، این شکنجه‌ها را تأیید می‌کند.

همچنین یی‌ون ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی، به صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی با حفظ ظاهر می‌خواهد وانمود کند که دادگاه توماج عادلانه و قانونی است.

وزارت امور خارجه آمریکا در توییت هفته گذشته خود با هشدار درباره ادامه «سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو» به وسیله «رهبری ایران» تاکید کرده بود که «جهان نظاره‌گر است.»

این وزارتخانه تصریح کرده بود: «ایالات متحده آمریکا به همکاری با متحدان و شرکای خود در جهت پاسخگو قراردادن مقامات ایران در رابطه با حقوق بشر ادامه می‌دهد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG