لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

بازپرسی از رپر معترض؛ توماج صالحی «از طریق ویدیوکنفرانس» در دادسرا شرکت کرد


توماج صالحی، رپر معترض. آرشیو
توماج صالحی، رپر معترض. آرشیو

امیر رئیسیان وکیل توماج صالحی می‌گوید جلسه بازپرسی پرونده این رپر معترض که در زندان است روز یکشنبه در دادسرای اصفهان برگزار شد.

به گفته آقای رئیسیان، «توماج از طریق ویدیوکنفرانس در جلسه شرکت داشت و با حضور وکلا به سوالات بازپرس پرونده پاسخ داد.»

وکیل توماج صالحی ابراز امیدواری کرده که «با رفع شدن نقائص تحقیقات، پرونده هرچه سریعتر برای رسیدگی بدوی به دادگاه ارسال شود.»

او پیشتر از بلاتکلیفی پرونده توماج خبر داده و گفته بود پرونده این رپر معترض بازداشت‌شده از دادگاه به دادسرا برگشته، اما دادسرا «بیشتر از یک ماه است» که دستور دادگاه را اجرا نکرده است.

امیر رئیسیان، یکی از وکلای انتخابی توماج صالحی، که پس از مرحله صدور کیفرخواست و قرار مجرمیت توانست وکالت این رپر معترض را به عهده بگیرد، با بیان این که دادگاه با پذیرش «ایرادات وارد بر پرونده» آن را «برای رفع نقص تحقیقات به دادسرا بازگرداند»، گفت که در حال حاضر «بیش از یک ماه» است در انتظار «انجام دستورات دادگاه» توسط دادسرا است.

آقای رئیسیان به شبکه شرق گفت به او اعلام شده بود جلسه بازپرسی در روز پنج‌شنبه هفتم اردیبهشت برگزار می‌شود،‌ اما «جلسه به علت عدم حضور بازپرس برگزار نشد.»

به گفته وکیل توماج صالحی، پرونده زمانی به دادسرا بازگردانده می‌شود که «ایراد رفع نقص گرفته شده باشد»، اما پس از بازگشت پرونده به دادسرا، وکلا دوباره به آن دسترسی ندارند و به همین دلیل نمی‌دانند که «دستور دادگاه برای رفع نقص تحقیقات مربوط به کدام یک از اتهامات» است.

توماج صالحی، رپر معترض فعال در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در ماه آبان بازداشت شد و تا دو ماه از حق داشتن وکیل انتخابی محروم بود، با اتهاماتی از جمله «افساد فی‌الأرض»، «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با دولت متخاصم»، «دعوت مردم به کشتار و اغتشاش»، و توهین به رهبری» مواجه شده است.

نصیر مشکوری، نویسنده و منتقد موسیقی، درباره دلایل برخورد خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی با توماج صالحی، شرایط نگران‌کننده او در زندان، و لزوم حمایت از این رپر به صدای آمریکا گفته است که جای توماج صالحی و هیچ هنرمند دیگری در زندان نیست و باید از آنها حمایت کرد.

XS
SM
MD
LG