لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

سه سوخت‌بر در سراوان بر اثر واژگون شدن خودرو جان باختند


سوخت‌بری در ایران - آرشیو
سوخت‌بری در ایران - آرشیو

منابع خبری از جان باختن سه سوخت‌بر در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران گزارش دادند و گفتند که یکی از کشته‌شدگان، کودکی ۱۲ ساله است.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از سوی برخی فعالان استان سیستان و بلوچستان، این سه سوخت‌بر، بر اثر واژگون شدن خودرو مجروح شده بودند و روز یک‌شنبه جان باخته‌اند.

هویت این افراد حسام‌الدین شجاعی‌مهر ۲۲ ساله، میرزیب درزاده ۱۲ ساله، و محمدگل شاهوزهی اعلام شده است. در گزارش‌ها به سن فرد سوم اشاره نشده است.

هدیه کیمیایی، روزنامه‌نگار اجتماعی، در واکنش به این واقعه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که میرزیب درزاده «زیر فشار فقر و فساد سیستماتیک‌ جمهوری‌اسلامی مجبور شده بود سوخت‌بری‌ کند تا نان خودش و خانواده‌اش را دربیاورد.»

یک کاربر دیگر به نام حسام بلوچ نیز تأکید کرده که برای سوخت‌بران «نان به قیمت جان» تمام می‌شود.

سوخت‌بری که به گفته کارشناسان حقوق بشر شغلی پرخطر و ناشی از فقر است، در منطقه جنوب شرقی ایران بارها جان شهروندان را گرفته یا به خطر انداخته است.

از جمله، یک خودروی سوخت در هنگام جابجایی دانش آموزان مدرسه‌ای از توابع شهرستان «سرباز» در استان سیستان و بلوچستان بر اثر تصادف واژگون شد.

شهروندانی که بر اثر اجبار ناشی از فقر به سوخت‌بری روی آورده‌اند، پیش از این بارها مورد حمله نیروهای مسلح جمهوری اسلامی قرار گرفته و در برخی موارد جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که به گفته یک عضو کمیسیون انرژی مجلس میزان قاچاق سیستماتیک سوخت مایع توسط نیروگاه‌ها در ایران «یک و نیم میلیارد لیتر» است، چنان که نهادهای نظارتی از مجلس شورای اسلامی خواسته‌اند «فکری به حال حجم بالای تخلفات» بکند.

پیش از این صدای آمریکا گفت‌وگوهایی را درباره وضعیت زندگی کولبران و سوخت‌بران در برنامه‌ای ویژه منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG