لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۸

در حمله مسلحانه به مرکز فرهنگی کُردها در پاریس سه نفر کشته شدند


یک مرد مسلح روز جمعه با حمله به مرکز فرهنگی کُردها در مرکز شهر پاریس، به نام مرکز فرهنگی احمد کایا، سه تن را کشت و سه نفر دیگر را زخمی کرد. به گفته دادستان، مقامات در حال بررسی انگیزه احتمالا نژادپرستانه این حمله هستند.

به گفته شاهدان، شلیک چندین گلوله در خیابان «انگین» در محله ۱۰ شهر پاریس که مملو از مغازه‌ها و کافه‌های کوچک است، ترس و وحشت زیادی ایجاد کرد.

ساعاتی پس از این حمله مرگبار امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در توییتی به زبان فرانسوی نوشت که کردهای فرانسه هدف «حمله‌ای شنیع» در قلب پاریس بودند. او بدون اشاره به هویت و انگیزه‌های ضارب با قربانیان و خانواده‌هایشان ابراز همدردی کرد.

پلیس از بازداشت مردی ۶۹ ساله خبر داده است. به گفته لور بکو، دادستان پاریس، فرد مظنون اخیراً از بازداشت آزاد شده بود و در انتظار محاکمه برای حمله سال گذشته خود به اردوگاه مهاجران در پاریس است. او در ادامه افزود که به همین دلیل مقامات نمی‌توانند انگیزه نژادپرستانه احتمالی را رد کنند.

مهمت دیلک، از کارکنان این مرکز فرهنگی، به رویترز می‌گوید که مهاجم مسلح کردها را هدف تیراندازی قرار داده است. به گفته شاهد دیگری، حاضران در محل هنگامی که مهاجم در حال پرکردن اسلحه خود بود، با او درگیر شدند و خلع سلاحش کردند.

او که خود کرد است می‌گوید، چنین صحنه‌هایی برای کردها که با تهدید دائمی اسلحه و بمب بزرگ شدند، عادی است و زندگی آنها چنین شرایطی دارد.

شهردار منطقه این حادثه را یک «درام وحشتناک» خواند و گفت که یکی از مجروحان شرایط وخیمی دارد.

در تصاویری که از شبکه‌های خبری فرانسه پخش شد، مرد سفیدپوستی دیده می‌شد که پیراهن خاکستری و لباس‌های ژولیده سفید رنگ بر تن داشت ‌و به او دستبند زده بودند. به گزارش رویترز مظنون یک شهروند فرانسه است.

پس از این حمله مسلحانه، تحقیقات میدانی پلیس در این مرکز فرهنگی و مناطق اطراف ادامه داشت. دادستانی نیز از گشایش پرونده‌ای درباره قتل، قتل عمد، و خشونت شدید خبر داد.

به دنبال این حمله رهبران کرد خواستار حفاظت بهتر از جامعه خود شدند، موضوعی که برای کردهای ساکن فرانسه از هنگام قتل سه زن برجسته کرد در یک دهه پیش مطرح شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG