لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

آنکارا: پ‌.ک‌.ک عامل بمب‌گذاری استانبول است پ‌.ک.ک: ما غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهیم


Funeral of the victims of Sunday's blast in Istanbul
Funeral of the victims of Sunday's blast in Istanbul

در پی انفجار روز یکشنبه در استانبول، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه انگشت اتهام را به سوی حزب کارگران کردستان (پ‌ک.ک) نشانه گرفته و گفته: «ارزیابی ما این است که دستور این حمله تروریستی مرگبار از عین‌العرب (کوبانی) در شمال سوریه صادر شده»، که به گفته ‌آقای سویلو ستاد فرماندهی پ‌کاکا در سوریه است.

پلیس استانبول فرد مظنون را احلام البشیر، شهروند سوریه، معرفی کرده و گفته که مأموران در حمله شبانه او را دستگیر کرده‌اند. بنا به گزارش پلیس، البشیر در بازجویی گفته که از شبه‌نظامیان کرد آموزش گرفته، و از روستای مرزی عفرین وارد ترکیه شده است.

به نوشته وبسایت خبری الجزیره مقامات ترکیه در عین حال، احتمال دست داشتن داعش در انفجار را منتفی ندانسته‌اند.

اما حزب کارگران کردستان (پ‌.ک.ک) ادعای دولت ترکیه مبنی بر دست داشتن این حزب در انفجار استانبول را تکذیب کرده است. به‌ گزارش رویترز، پ‌.ک.ک روز دوشنبه ۲۳ آبان با انتشار بیانیه‌ای با رد ادعای دولت ترکیه گفته که که این گروه «غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد.»

حزب کارگران کردستان در این بیانیه همچنین ادعای دولت ترکیه مبنی بر دخالت شبه‌نظامیان کرد سوری، موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» در انفجار روز یکشنبه را تکذیب کرده است. آنکارا یگان‌های مدافع خلق را یک جناح وابسته به پ‌.ک.ک می‌داند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت انفجار را برعهده نگرفته است. مظلوم عبدی، فرمانده گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» به رهبری کردها هم اعلام کرده که گروهش در حمله دست نداشته است.

پلیس ترکیه تا کنون ۴۷ نفر را در ارتباط با بمب‌گذاری بازداشت کرده است. خبرگزاری آناتولی در توییتی به نقل از سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه نوشته که یکی از بازداشت شدگان «فردی است که بمب را در خیابان استقلال کار گذاشته است.»

انفجار روز یکشنبه در خیابان استقلال استانبول، دست‌کم شش کشته و ۸۱ زخمی بر جای گذاشت، که حال دو نفر از زخمی‌ها وخیم اعلام شده است. انفجار حدود ساعت ۴:۲۰ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی در منطقه پرازدحام گردشگری و مرکز خرید استانبول رخ داد. یک دختر سه ساله و پدرش در میان کشته شدگان بودند.

لیلی نیکفر، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا پیشتر گزارش کرده بود که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه انفجار استانبول را «بمب‌گذاری» خوانده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا پ‌کاکا را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG