لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

نخست وزیر بریتانیا: به طور کامل از اتحادیه اروپا خارج می شویم


ترزا می نخست وزیر بریتانیا در سخنان روز سه شنبه خود گفت که کشورش به طور کامل از عضویت در بازار واحد ۵۰۰ میلیون نفری اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. وی ضمن درخواست مذاکره با اتحادیه درباره موافقت نامه تجارت آزاد گفت این به سود دو طرف خواهد بود اما بریتانیا می خواهد بر قوانین و مرزهایش کنترل داشته باشد.

نخست وزیر بریتانیا ضمن اعلام خروج کامل از اتحادیه اروپا و اینکه نمی خواهد کشورش نیمه عضو باشد خواستار همکاری با اروپا در همه زمینه ها شد. او گفت: «ما از موافقت نامه های همکاری با شرکای اروپائی در زمینه های علمی، پژوهشی، فناوری، انرژِی پاک، فناوریهای پزشکی، و اکتشاف های فضائی استقبال می کنیم.»

حوزه دیگری که خانم می اعلام کرد بریتانیا در آن با همسایگان اروپایی خود همکاری خواهد کرد ادامه مشارکت اطلاعاتی و تضمین امنیت قاره ای است. او گفت: «بریتانیا رهبری اروپا را درتامین امنیت، اعمال تحریمها علیه روسیه در پی الحاق کریمه، برقراری صلح و ثبات در بالکان، و امنیت مرزهای قاره برعهده داشت. این همکاریها در زمینه های دفاعی و خارجی با همسایگان و متحدان اروپائی ادامه می یابد.»

جرمی کوربین رهبر حزب مخالف حزب کارگر، نخست وزیر را به تمامیت خواهی متهم کرد و از خانم می خواست هدف هایش را شفاف بیان کند. ترزا می در پاسخ گفت «اکنون زمان مخالفت به خاطر مخالفت نیست.»

سخنان ترزا می با واکنش مثبت مردم رو به روشد. در همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه ۵۲ در صد رای موافق و ۴۸ درصد رای مخالف دادند.

نیکولا استرجن، نخست وزیر اسکاتلند سخنان امروز ترزا می نخست وزیر بریتانیا را تاسف بار خواند و خروج این کشور از اتحادیه اروپا را به گردن عناصر سرسخت راست حزب محافظه کار انداخت.
خانم استرجن بی درنگ پس از اعلام نتیجه همه پرسی در سال گذشته اعلام کرد مردم اسکاتلند خواستار باقی ماندن در اتحادیه اروپا هستند و اگر برای این کار لازم به همه پرسی جداشدن اسکاتلند از بریتانیا باشد او این همه پرسی را برگزار خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG