لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

شمخانی: «ترزا می» فکر می‌کند «مارگارت تاچر» است


علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

در ادامه واکنش مقام‌های ایران به سخنان نخست‌وزیر بریتانیا٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بریتانیا را «انگلستان کوچک» نامید و گفت ترزا می٬ نخست وزیر این کشور احساس می‌کند «مارگارت تاچر» است.

با وجود احضار نیکلاس هاپتون، سفیر بریتانیا در تهران به وزارت امور خارجه ایران٬ موضعگیری مقام‌های ایرانی ادامه دارد و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز یکشنبه ۲۱ آذر به خبرنگاران گفت: «وقتی بریتانیا، بریتانیای کبیر بود جلوی ملت‌های منطقه مجبور شد که منطقه را ترک کند. امروز که انگستان توسط اتحادیه اروپا طرد شده است. حالا انگلستان کوچک آن هم توسط خانمی که احساس می‌کند تاچر است مطالبی را بیان می‌کند.»

مارگارت تاچر معروف به بانوی آهنین٬ نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و یکی از رهبران تاثیرگذار دنیا در زمان خود بود. او در مقایسه با دیگر نخست وزیران بریتانیا در قرن بیستم از همه طولانی تر عهده دار این سمت بود.

این تنش لفظی در پی سخنان ترزا می، نخست وزیر بریتانیا ایجاد شده که روز چهارشنبه ۱۷ آذر در نشست شورای همکاری خلیج فارس در بحرین٬ از سیاست بریتانیا برای تعمیق روابط امنیتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با «رفتار تهاجمی ایران در منطقه» خبر داد.

پس از آن علاءالدین بروجردی٬ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران تهدید کرد که روابط تهران لندن دوباره به سطح کاردار تنزل پیدا خواهد کرد.

روز شنبه نیز نیکلاس هاپتون، سفیر بریتانیا در تهران، به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

به گزارش رسانه های ایران٬ معاون مدیرکل غرب اروپا وزارت امور خارجه ایران به آقای هاپتون «متذکر شد که اظهارات غیرمسئولانه، تحریک‌آمیز و تفرقه‌افکنانه خانم ترزا می، غیرقابل قبول و مردود است و قویا انتظار می‌رود دیگر شاهد چنین اظهارات غیرقابل قبولی نباشیم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG