لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

«برگزیت»؛ کلمه جدید در لغتنامه انگلیسی آکسفورد


یک عابر زیر چتری با تصویر پرچم بریتانیا، جلوی ساعت «بیگ بن» بعد از اعلام نتایج رأی گیری «برگزیت» ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶
یک عابر زیر چتری با تصویر پرچم بریتانیا، جلوی ساعت «بیگ بن» بعد از اعلام نتایج رأی گیری «برگزیت» ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

«برگزیت» یا Brexit واژه ای بود که به رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اطلاق می شد. این واژه رسماً به عنوان کلمه ای جدید به لغتنامه انگلیسی آکسفورد اضافه شد.

برعکس تصور خیلی ها، این واژه عمر بیشتری دارد. از کلمه «برگزیت» کمتر از پنج سال است که استفاده می شود. ولی بعد از رأی گیری برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، لغتنامه انگلیسی آکسفورد تصمیم گرفت که این کلمه استحقاق جایگاه رسمی در کتاب چند جلدی اش دارد.

بنا به گزارش هافینگتون پست، ثبت این واژه در زبان انگلیسی به روز شده، پنجشنبه، ۱۵ دسامبر اعلام شد.

کرگ لیلند، سردبیر ارشد لغتنامه انگلیسی آکسفورد نوشته است که ورود کلمه «برگزیت» به نسخه به روز شده لغتنامه در ماه دسامبر، آنهم در حالیکه هنوز پنج سال از استفاده از این کلمه نگذشته، خیلی غیر عادی است. «سرعتی که این کلمه رایج و به طور خیلی گسترده استفاده و شناخته شد، شگفت انگیز است.»

لیلند افزود که این کلمه در سال ۲۰۱۶ زمانیکه روزنامه های سراسر جهان از آن برای توضیح رأی گیری بریتانیا برای جدا شدن از اتحادیه اروپا استفاده می کردند، به مردم جهان معرفی شد و همه معنای آن را می دانستند، می خواست زبان انگلیسی بدانند یا نه.

در بین کلمات جدید دیگر می توان به «گرگزیت» مخفف Greek Exit اشاره به خروج بالقوه یونان از منطقه وحدت پولی یورو، «گلم ما» Glam-ma مخفف Glamorous Grandma یا مادر بزرگ دلفریب، و «ورکلمپت»Verklempt کلمه عبری برای توصیف «در هم شکستن از شدت احساسات» اشاره کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG