لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

نخست وزیر بریتانیا درباره ناکامی در تست موشک تحت فشار قرار گرفت


ترزا می نخست وزیر بریتانیا روز شنبه از اظهار نظر درباره گزارش های منتشر شده درباره شکست این کشور در انجام یک آزمایش موشکی، خودداری کرد. این گزارش ها حاکی است که تست پرتاب یک موشک تریدنت غیرمسلح بریتانیایی که در ماه ژوئن از یک زیردریایی در سواحل فلوریدا پرتاب شد، شکست خورده است.

خانم می در مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبری بی.بی.سی گفت که به موشک های تریدنت بریتانیا، «ایمان کامل» دارد. آزمایش موشکی مورد نظر و ناکامی در انجام آن، توسط دولت دیوید کمرون نخست وزیر سابق بریتانیا و کمی قبل از رفراندوم برگزیت انجام شد.

دولت بریتانیا به پنهانکاری در ناکامی در پرتاب این موشک بالیستیک تریدنت، پیش از بحث در پارلمان در مورد تقویت و باز سازی این موشک، متهم شده است.

سیستم موشکی تریدنت که طراحی آن به چهار دهه پیش بر می گردد و تقریبا از دو دهه پیش عملیاتی شده، زیر بنای دفاع موشکی بریتانیا را تشکیل می دهد.

اما «پنهانکاری» در مورد پرتاب ناموفق این موشک از یک زیردریایی که حامل کلاهک اتمی نبود، تدریجا به یک رسوایی در دولت حاکم محافظه کار بریتانیا تبدیل شده است.

یکی از مقام های نظامی این کشور نیز می گوید، باید هر چه سریعتر دلیل مخفی کاری در مورد آزمایش ناموفق موشک به اطلاع عموم برسد.

دریاسالار لورد وست، فرمانده پیشین نیروی دریایی بریتانیا می گوید: «کاری که دولت باید بکند این است که وزیر دفاع باید به صحن مجلس عوام برود و توضیح دهد که چرا در آن زمان چنین تصمیمی اتخاذ کردند. ضمنا او باید به ما بگوید، که هیچ شک و تردیدی در مورد سیستم دفاعی بریتانیا ندارد. گزینه بهتر این است که، البته اگر می تواند، حتی اختلال کوچک در پرتاب موشک را هم تشریح کند. فاش نکردن این رویداد تصمیم احمقانه ای بود و مایلم دلیل آن را بدانم.»

نیروی دریایی بریتانیا چهار سال است که این نوع موشک را به دلیل مخارج آن انجام نداده بود اما در سال های ۲۰۰۰، ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ آن را آزمایش کرده بود و به نوشته روزنامه نیویورک تایمز تمامی موارد با موفقیت انجام شد و از سوی وزارت دفاع این کشور مورد تبلیغ و تمجید قرار گرفت.

آزمایش موشک تریدنت به دلیل هزینه بالا و همچنین مخالفت جرمی کوربین رهبر فعلی حزب کارگر و در عین حال موضع موافق این حزب به آن، به موضوعی جنجالی بدل شده است.

XS
SM
MD
LG