لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

‎نخستین دیدار یک رهبر خارجی از کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری ترامپ


ترزا می نخست وزیر بریتانیا امروز در کاخ سفید با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیدار می‌کند.

این نخستین دیدار یک رهبر خارجی از کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ است. قرار است این دو رهبر جهان بعد از دیدار و گفتگو در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کنند.

خانم می که دومین نخست وزیر زن در تاریخ بریتانیا است پنج‌شنبه شب پس از سخنرانی در نشست جمهوری‌خواهان در شهر فیلادلفیا، محل جرقه خوردن استقلال آمریکا از بریتانیا، وارد واشنگتن شد.

خانم می و آقای ترامپ، هر دو گام‌هایی برای بازنگری روابط بین المللی شان بویژه در زمینه بازرگانی برداشته‌اند.

بریتانیا پس از اعلام نتیجه رفراندوم در آستانه خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) است و ایالات متحده نیز از اتحادیه ۱۲ کشوری همکاری و شراکت بازرگانی کشورهای منطقه اقیانوس آرام خارج شده است.

خانم می در جمع جمهوریخواهان ابراز امیدواری کرد که روابط بازرگانی دو کشور موجب اعتلای لندن در عرصه جهانی شود.

او گفت: «به دلیل وجود پیوندهای اقتصادی و بازرگانی قوی و تاریخ مشترک من مشتاقانه منتظر مذاکره با پرزیدنت ترامپ و دولتش درباره دستیابی به توافق تجارت آزاد بین آمریکا و بریتانیا طی ماه‌های آینده هستم. می دانم که این اقدام دارای جزئیات بسیاری است اما با روی گشاده وارد این مذاکرات می‌شویم با امید این که بریتانیای بعد از بریگزیت مجهزتر و با اطمینان بیشتر جایگاه خود را در جهان تثبیت کند.»

خانم می در این جلسه همسو با موضع‌گیری دونالد ترامپ، خواستار اصلاح ساختار مجامع بین المللی مانند سازمان ملل متحد و به ویژه ناتو شد. او افزود اعضای این سازمان‌ها باید از اتکای خود به ایالات متحده بکاهند.

نخست وزیر بریتانیا که کشورش روابط سردی با مسکو دارد گفت که به موازات همکاری با روسیه باید از زیاده خواهی‌های این کشور نیز بر حذر بود: «ما باید با روسیه تعامل داشته باشیم، اما از موضع قدرت. رویکرد ما باید به گونه ای باشد که بیشتر به سمت همکاری تا درگیری متمایل شود.»

نخست وزیر بریتانیا در مورد مبارزه با داعش، که نابودی آن یکی از وعده های انتخاباتی آقای ترامپ بوده گفت که باید از همه فرصت‌ها بهره برد: «برای نابودی کامل داعش، ما باید از همه ابزارهای دیپلماتیک در اختیارمان بهره ببریم. یعنی با بهره گیری از همکاری‌های بین المللی راه حل سیاسی برای سوریه بیابیم، رهیافتی که اتحاد بین رژیم سوریه با تهران را از بین ببرد.»

قرار است پس از دیدار امروز آقای ترامپ و خانم می، این دو پاسخگوی پرسشهای خبرنگاران در کاخ سفید باشند.

نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه در محل گردهمایی داخلی جمهوریخواهان در فیلادلفیا حضور یافت و در جمع اعضای ارشد حزب جمهوریخواه آمریکا سخنرانی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG