لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

کاخ سفید از جمهوری اسلامی خواست به خشونت علیه شهروندان خود پایان دهد


کارین ژان پییر، سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه در کنفرانس خبری خود گفت: «ایالات متحده از درخواست جوامع مدنی برای اخراج فوری جمهوری اسلامی از کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان، استقبال می‌کند.»

کارین ژان پییر، با تاکید بر اقدام دولت آمریکا برای اطمینان از حذف ایران از این کمیسیون افزود: «زنان و مردان در ایران باید از حق آزادی بیان و اجتماع برخوردار باشند، این چیزی است که بایدن و دولتش بدان معتقدند.»

او آزادی زنان در همه زمینه‌ها از جمله پوشش را از الزامات هر جامعه‌ای دانست و تصریح کرد:«مقامات جمهوری اسلامی، باید به استفاده از خشونت علیه شهروندان خود که صرفاً به دنبال استیفای حقوق بنیادینشان هستند، پایان دهند.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین تاکید کرد، تا زمانی که جمهوری اسلامی، رفتار خود را تغییر ندهد، ایالات متحده به تحمیل هزینه‌ها و پاسخگو کردن مقامات و نهادهایی که مسئول اِعمال خشونت علیه اعتراضات، جامعه مدنی و حقوق زنان هستند، ادامه خواهد داد.

گفتنی است شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه یک نشست غیررسمی را به منظور بررسی تلاش‌های جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات اخیر ضد‌حکومتی در ایران، برگزار کرد.

این نشست، در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و با ابتکار مشترک آمریکا و آلبانی برگزار شد.

در این نشست، شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، نازنین بنیادی بازیگر و فعال حقوق‌بشر، به همراه جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران، و نمایندگان شماری از کشورها درباره وضعیت حقوق بشر در ایران سخنرانی کردند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در این نشست پشت سفیر آمریکا نشسته بود. نمایندگان آمریکا، آلبانی، بریتانیا، و چند کشور دیگر از جمله فرانسه، روسیه و چین، دو کشوری که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی دارند، نیز در این جلسه سخنانی را بیان کردند.

XS
SM
MD
LG